Siyaset

Cumhurbaşkanlığı uçak filosunun bakımı dudak uçuklattı: 6 defa havalandı,13 milyon dolar yuttu

Katar Şeyhi el Sani’nin hediye ettiği ile birlikte toplam sayısının 16’ya yükseldiği varsayım edilen Cumhurbaşkanlığı’na ait uçaklar, 11 Mart’tan bugüne yalnızca altı defa havalandı. Uçakların bakım ve yenileme maliyetinin ise 13 milyon dolar olduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı uçak filosunun bakımı dudak uçuklattı: 6 kez havalandı,13 milyon dolar yuttu

Mustafa M. Bildircin

Pandemi döneminde biri yurtdışına edinmek üzere sadece altı uçuş gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı’na ait uçak filosunun bakımı için milyonlarca dolar harcandı. Hasar ettiği gerekçesiyle çalışanlarının maaşından yüzde 30’lara varan kesintiler yapan THY’nin üstlendiği bakım işinin maliyetinin minimum 13 milyon dolar olduğu bildirildi.

Edinilen bilgiye takriben, Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görüldüğü 11 Mart’tan bugüne Cumhurbaşkanlığı’na ait uçaklar yurt içinde beş, yurtdışında ise bir kez olmak üzere toplam altı defa havalandı. Uçaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Giresun programı, Muş’taki Malazgirt Zaferi Kutlamaları, Bitlis’teki Ahlat Programı, Kocaeli’ndeki TÜBİTAK açılış etkinliği, Bursa’daki TOGG Mühendislik Tesisleri’nin inşaat töreni ve 2 Temmuz’da gerçekleştirilen günübirlik Katar ziyareti için uçuruldu.

BAKIMA YILLIK 800 BİN DOLAR

Son altı ayda sadece altı defa havalanan uçakların bakım-onarım maliyetinin yaklaşık 13 milyon dolar olduğu bildirildi. Konuya ilişkin uzamanlarla konuşan CHP Milletvekili Mürsel Alban’ın aktardığı bilgiye takriben, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanımına ait uçakların her birinin yıllık bakım masrafının minimum 800 bin dolar olduğu açıklama edildi.

İSRAFI NASIL AÇIKLAYACAKLAR?

“THY emekçilerinin maaşlarından yüzde 30’a varan kesintiler yapılırken Cumhurbaşkanın uçmayan uçaklarına milyonlarca dolar harcama edildi” diyen CHP Milletvekili Alban, “Bir De işçilik hizmeti THY göre verilse bile, uçağın bakımında kullanılan birçok araç gereç ve parça ithal edilmektedir. Bu malzemeler çok yüksek bir maliyettedir” ifadelerini kullandı. Konuyu TBMM gündemine de taşıyan Alban, “Vatandaşına IBAN gönderen AKP yönetimi, pandemi sürecinde birçok kişinin maaş alamadığı ortamda, yaptığı bu israfı nasıl açıklayacak göreceğiz. Bunun hesabını artık sandıkta millete verecekler” diye konuştu.

cumhurbaskanligi-ucak-filosunun-bakimi-dudak-ucuklatti-6-kez-havalandi-13-milyon-dolar-yuttu-785909-1.

Alban’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergede şu bir takım sorulara yer verildi:

♦ Cumhurbaşkanlığı makamınca kullanılan uçak ve helikopterlerin bakım-yenileme işlerini yapan Türk Hava Yolları Anonim Ortaklağı’na ast Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. adlı şirket, 11 Mart 2020 tarihinden sonradan söz konusu makamın kaç uçağına esas bakım hizmeti vermiştir?

♦ Hangi uçak için, ne dek bakım ücreti harcanmıştır?

♦ Söz konusu bu hizmet uçaklarına, başlıca bakım hizmetlerinin yanına, kabin yenileme, uçak boya, hat bakımı gibi birçok dağıtılmış alanda işlem üretilmiş mıdır? Bu işlemlerin ücreti ne kadardır?

♦ Bu uçakların bakımı için kullanılan ithal malzemenin hangi ülkelerden, ne kadara ithal edilmiştir?

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu