Teknoloji

d3dcompiler_43.dll Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Diğer kayıp “.dll” dosyası hatalarıyla epeyce benzer bir yapıya sahip olan d3dcompiler_43.dll hatası, epeyce kolay birkaç çözüm yöntemine sahiptir. Yanlış yüklemelerden, çeşitli zararlı yazılımlardan ya da yeni gelen Windows güncellemesinden kaynaklanabilen bu hata, d3dcompiler_43.dll dosyasının kaybolması sonucu ortaya çıkar.

Birçok kullanıcının jurnal olarak karşılaştığı kayıp “.dll” dosyası hataları, Windows’da çözümü en kolay olan hatalardandır. Hazırsanız defalarca beraber d3dcompiler_43.dll hatası nasıl çözülür? Bütün yöntemlerine adım adım yakından bakalım.

d3dcompiler_43.dll bulunamadı hatası çözümü

d3dcompiler_43.dll bulunamadı hatası nedir?

d3dcompiler_43.dll bulunamadı hatası, genelde bir oyun veya grafik tabanlı uygulamayı açmaya çalışırken aldığımız yaygın Windows hatalarından biridir. Bu kayıp dll dosyası hatası; hatalı indirme, kurma veya kurulum aygıtlarında yer alan problemlerden kaynaklanabileceği gibi, çoğu bambaşka sistemsel nedenden de kaynaklanabiliyor.

Kayıp dll dosyası hatası almamıza pat diye fazla etmen sebep olabileceği için çözüm yöntemleri de buna tabi olarak çeşitlilik gösterebiliyor. böylece d3dcompiler_43.dll bulunamadı hatasının farklı alanlara yönlendirilmiş çözüm yöntemlerine yakından bakıyoruz.

d3dcompiler_43.dll bulunamadı hatası çözüm yöntemleri:

Usul #1: System File Checker komutunu çalıştırın. Yöntem #2: DirectX güncellemesi yapın. Yöntem #3: Hata veren programı veya oyunu her tarafta kurun. Usul #4: Geri Değişim Kutusu’nda d3dcompiler_43.dll dosyasını arayın. Usul #5: Sistem geri doldurma yapın. Usul #6: d3dcompiler_43.dll dosyasını manuel olarak indirin.

Yöntem #1: System File Checker komutunu çalıştırın:

d3dcompiler_43.dll

Adım #1: Arama çubuğuna “cmd” yazın. Adım #2: Komut İstemi uygulamasını idareci olarak çalıştırın. Adım #3: DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth komutunu girin ve Enter’a basın. Adım #4: sfc /scannow komutunu girin ve Enter’a basın.

Bu usul komutlarıyla göz korkutsa da gerçekte oldukça basit bir uygulamaya sahip. Fakat mutlaka Komut İstemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor. Komut İstemi açıldıktan sonra birincil komutu girip Enter ile çalıştırıyoruz. Bu işlemin tamamlanması biraz süre alabilir. İşlem tamamlandıktan sonradan ikinci komutu girip baştan Enter ile çalıştırıyoruz ve işlemin tamamlanmasını bekliyoruz.

İşlem sonunda Windows size dosyaları tamir edip etmediğini söyleyecektir. Eğer son mesajda Windows Resource Protection dosyaları tamir ettiğini belirtiyorsa, bilgisayarınızı her tarafta başlatın ve sorunun devam edip etmediğini teftiş edin. Eğer sorun hâlâ devam ediyorsa bir sonraki yöntemi deneyebilirsiniz.

Usul #2: DirectX güncellemesi yapın:

directX indirme

Adım #1: Buradan Microsoft’un devlete ait indirme sayfasına ulaşın. Adım #2: Download butonuna basın ve montaj sihirbazını indirin. Adım #3: dxwebsetup.exe’ye çift tıklayın ve kurulumu yapın. Adım #4: Bilgisayarınızı bitmiş başlatın.

Kayıp dll dosyası hataları, DirectX yazılımında meydana gelen bir takım problemlerden ve DirectX’in güncellenmemesinden kaynaklanabiliyor. Microsoft üzerinden indirdiğimiz bu montaj dosyası, sisteminize uyumlu en aktüel DirectX kurulumunu sizin için yapacaktır. Montaj tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı baştan başlatın. Sorun hâlâ devam ediyorsa bir sonraki yöntemden faydalanabilirsiniz.

Yöntem #3: Hata veren programı veya oyunu her yerde kurun:

d3dcompiler_43.dll bulunamadı

Adım #1: Teftiş Masası’nı açın. Adım #2: Programlar sekmesinde Program kaldır seçeneğine tıklayın. Adım #3: Sorunlu programın üzerine tıklayın ve kaldır butonuna basın. Adım #4: Bilgisayarınızı tekrar başlatın. Adım #5: Kaldırdığınız program veya oyunu en yeniden kurun.

ana dll dosyalarının kaybolması, bozulması ya da silinmesi montaj işlemi sırasında gerçekleşebiliyor. Özellikle hatalı montaj ya da hata kurulum sihirbazları bu hataya sebep olabiliyor. Bu yüzden hata veren programı veya oyunu en ince ayrıntısına kadar bilgisayarınızdan kaldırıp yeni bir kurulum sihirbazıyla baştan kurmak aradığınız çözüm yolu olabilir.

Yöntem #4: Geri Mutasyon Kutusu’nda d3dcompiler_43.dll dosyasını arayın:

d3dcompiler_43.dll bulunamadı hatası

Adım #1: Geri Değişim Kutusu’nu açın. Adım #2: Sağ üstte bulunan arama çubuğunda d3dcompiler_43.dll araması yapın. Adım #3: d3dcompiler_43.dll dosyası bulunursa sağ tıklayın ve Geri Yükle butonuna basın. Adım #4: Silinen dosya eski konumuna geri dönecektir.

Eğer d3dcompiler_43.dll dosyası silinmişse, dosyayı geri getirmenin basit bir yolu bulunuyor. Basitçe Geri Mutasyon Kutusu’nda d3dcompiler_43.dll dosyasını aratıp, geri yükle yaparak dosyayı mevcut konumuna geri döndürebilirsiniz.

Eğer d3dcompiler_43.dll dosyası sistemden tamamen silinmişse; Recuva, EaseUS Bilgi Recovery ve sanki güvenilir üçüncü parti yazılımlarını kullanarak silinen d3dcompiler_43.dll dosyasını geri getirebilirsiniz.

Yöntem #5: Sistem geri yükleme yapın:

sistem geri yükleme yapma

Adım #1: Denetleme Masası’nı açın. Adım #2: Sistem ve Emniyet menüsüne girin. Adım #3: Sistem menüsüne girin. Adım #4: Soldan Sistem koruması seçeneğine tıklayın. Adım #5: Sistem Geri Doldurma… butonuna tıklayın. Adım #6: Adımları peşine düşüp takip ederek Sistem geri yüklemeyi tamamlayın.

Sistem geri yükleme yapmak, Windows problemlerini ve hatalarını çözen en iyi yöntemlerden birisidir. Sistem geri yükleme baştan sona bilgisayarınızı, sorunun görülmediği bir tarihe geri döndürebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları takip edip Sistem geri doldurma menüsünü açtıktan sonra önerilen tarihi seçebilir ya da kendiniz bir sistem geri yükleme noktası belirleyebilirsiniz. Bu sayede Windows kaybolmuş d3dcompiler_43.dll dosyasını geri getirebilir ya da dosya bozulmuşsa tamir edebilir.

Usul #6: d3dcompiler_43.dll dosyasını manuel olarak indirin:

d3dcompiler_43.dll indirme

Adım #1: Buradan indirme sayfasına ulaşın. Adım #2: İndirdiğiniz d3dcompiler_43.dll dosyasını WinRaR’dan çıkartın. Adım #3: d3dcompiler_43.dll dosyasını C:WindowsSystem32 klasörüne taşıyın. Adım #4: Bilgisayarınızı bitmiş başlatın. Adım #5: Komut İstemi uygulamasını idareci olarak çalıştırın. Adım #6: regsvr32 d3dcompiler_43.dll komutunu girin ve Enter’a basın.

Eğer hiçbir çözüm yöntemi kaybolan d3dcompiler_43.dll dosyasını geri getiremiyor veya tamir edemiyorsa, manuel olarak bu dll dosyasını indirmek büyük ihtimalle sorunu çözecektir. Kayıp olan dll dosyasını indirdikten sonradan bu dosyası System32 klasörüne taşımak sorunun çözümü olacaktır.

d3dcompiler_43.dll sisteme tanıtma

Fakat d3dcompiler_43.dll dosyasını System32 klasörüne taşıdıktan sonra bu yeni dll dosyasını sisteme tanıtmanız gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızı her tarafta başlattıktan sonradan Komut İstemi uygulamasına yukarıda bahşedilen komutu girmeniz yeterli olacaktır. Komut İstemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırmayı unutmamanızda fayda var. Somurtkan takdirde girdiğiniz komut bir değişim yapmayacaktır.

Windows’da görülen d3dcompiler_43.dll bulunamadı hatasının en yaygın çözüm yollarını inceldiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Bu çözüm yöntemleri dışında üçüncü parti yazılımları da kullanmayı deneyebilirsiniz. Ama bu yazılımları kullanacaksınız, yazılımları tamamen araştırmanız ve başvuru talimatlarını eksiksiz izlemeniz faydanıza olacaktır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu