Dünya

Dağlık Karabağ çatışmasında 2. gün: Azerbaycan’da kısmi seferberlik ilan edildi!

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmaları ikinci gününde de sürüyor. Azerbaycan yönetimi, Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalar nedeniyle ülkede kısmi seferberlik ilan etti

Dağlık Karabağ çatışmasında 2. gün: Azerbaycan'da kısmi seferberlik ilan edildi!

Azerbaycan ile Ermenistan arasında dün sabaha karşı tekrar alevlenen Dağlık Karabağ gerilimi ikinci gün de devam ediyor.

İşte bölgede yaşanan tüm gelişmeler:

ALİYEV KISMİ SEFERBERLİK İLAN ETTİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in imzaladığı karara göre, Azerbaycan Seferberlik ve Askerlik Devlet Hizmeti, askeri görevli bulunan vatandaşların seferberlik için askere alınmasını ve askeri nakliye konularıyla ilgili tedbirleri hayata geçirecek.

Aliyev, kararla ilgili bütün konuların çözümünü de Bakanlar Kuruluna havale etti.

Dün Ermenistan ve Dağlık Karabağ’daki fiili yönetim de seferberlik ve sıkıyönetim duyuru etmişti.

Azerbaycan Meclisi de dün, belirli bölgelerde ‘savaş hali’ ilan etmişti. Ermenistan da sıkıyönetim bildiri ederek protez askerleri çağırmıştı.

azerbaycan-da-kismi-seferberlik-ilan-edildi-786053-1.

Grafik: Anadolu Ajansı

AZERBAYCAN’DAN ‘CEPHE HATTI BAŞTAN BAŞA SALDIRI’ KARARI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı da, Ermenistan silahlı kuvvetlerine aleyhinde savaş faaliyetlerini ve sivil halkın güvenliğini karşılamak amacıyla cephe hattı her tarafinda karşısında hamle kararı alındığını duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamarında şu ifadelere yer verdi:

“Ermenistan silahlı kuvvetlerinin savaş faaliyetini önlemek ve sivil halkın güvenliğini karşılamak için Azerbaycan Ordusu komutanlığı tüm cephe boyunca bir karşı hücum başlatmaya karar verdi.

“Personelimiz ve tank birimlerimiz, füze ve topçu birlikleri, cephe uçakları ve insansız hava araçlarının desteğiyle, cephede ve savunma derinliklerinde yer alan çok sayıda Ermeni kuvveti, askeri tesis ve askeri teçhizatı tespit edip tahrip etmektedir.

“Sahadan edinilen bilgilere göre, Ermeni hava savunma birimlerinin 12 OSA uçaksavar füze sistemi bambaşka yönlerde yıkım edildi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopteri Tatar yönünde düşürüldü, mürettebat yaşıyor.

“Birliklerimizin süratli aleyhinde saldırısı devam ediyor.”

ERMENİSTAN 31 ASKERİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ AÇIKLADI

Dağlık Karabağ Bölgesi’nden bugün yapılan açıklamada Azeri güçlerle yaşanan çatışmalarda 15 askerin daha hayatını kaybettiği açıklandı.

Dağlık Karabağ yönetimi, Azerbaycan’ın pazar erken saatlerde açtığı top ateşi ve hava saldırısı sonucu 16 askerinin hayatını kaybettiğini ve 100’den artı kişinin yaralandığını açıklamıştı. Açıklamada çatışmaların bugün de sürdüğü belirtildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu