Gündem

Darphane’nin ihalesi, damadın arkadaşının üç ay önce kurduğu şirkete verildi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yan Darphane’nin sigara ve içki bandrolleri üretimini rakipsiz bir ihaleyle alan ve bundan başka ihaleden yalnızca 3,5 ay önce yerleşmiş olan DNS AŞ’nin patronu Halil İbrahim Danışmaz, Bakan Patent Albayrak’ın arkadaşı çıktı!

Darphane’nin ihalesi, damadın arkadaşının üç ay önce kurduğu şirkete verildi!

Darphane’nin rekabetsiz bir ihaleyle, Türkiye’de tütün ve alkollü ürünlere yapıştırılan bandrolleri üretme hakkını verdiği DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji Anonim Şirketi’ne verdi. 3,5 ay önce kurulan şirketin sahibi Halil İbrahim Danışmaz’ın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la arkadaş olduğu ortaya çıktı. Danışmaz’ın, Patent Albayrak’a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sırasında ABD’den ahenkli olarak data gönderdiği öne sürülmüştü.

Adrese teslim yapıldığı öne sürülen ihaledeki süreci, önceki gün Sözcü gazetesindeki haberinde Erdoğan Süzer anlatmıştı. Buna göre, hükümet, 12 yıldır İsviçreli Sicpa tarafından üretilen bandrollerin ‘yerli ve milli olarak üretilmesi’ için, görevi Ocak 2020’de Define ve Maliye Bakanlığı’na alt Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne verdi ve bu alandaki ihaleleri de iptal etti. Bandrollerin basımı bu nedenle kamuya geçti. Herkes yeni bandrolleri devletin üretmesini beklerken, çıkarılan düzenlemelerle önce Darphane Matbaası Kamu İhale Kanunu dışına çıkarıldı. Ardından da işi üçüncü firmalara yaptırabilme yetkisi verildi. Bu yetkinin gerisinde, Türkiye’de mayıs ayında DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji Anonim Şirketi kuruldu. Bandrollerin basım yetkisi de Halk İhale Kanunu’na tabi olmadan düzenlenen bir ihaleyle, Halil İbrahim Danışmaz’ın sahibi olduğu bu şirkete verildi. Darphane bu açıklamayı 11 Eylül’de yaptı. Anında arkasından da şirketin ürettiği bandrollere yüzde 100 ile yüzde 400 arasında zam yapıldı. İddiaya kadar bu sayede firmaya 30 milyon dolar civarında bir peşin para yardım sağlandı.

Cumhuriyet’deri Gamze Bal’ın haberine kadar, kuruluşundan 3,5 ay sonradan devletin en manâlı kurumlarından birinden rakipsiz ihaleye katılan ve daha önceki üretici Sicpa’nın Darphane’ye devredilen tesislerinde üretime büyük bir avantajla başlayan DNS’nin sahibi Halil İbrahim Danışmaz’ın adı internette o kadar fazla belgede Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak’la birlikte anılıyor. RedHack’in ele geçirdiği Patent Albayrak’ın mail adresinden çıkan belgelerden birinde, FBI’ın, Berat Albayrak’a data veren Halil İbrahim Danışmaz’ı ‘Türkiye için ajanlık yaptığı iddiasıyla’ sorguya çektiği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Albayrak’ın sağ kolu olarak nitelenen Turkish Heritage Vakfı eski Başkanı Halil İbrahim Danışmaz’ın Amerika’da faaliyet belirten kişi ve kurumlar hakkında ‘uyumlu bilgi gönderdiği’ iddia edilmişti. Vakfın “internet sayfasına göre en büyük destekçileri THY, Emlak Ev, Kalyon Holding olduğu belirtilmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu