Siyaset

Davutoğlu: AK Parti bölünür, ola ki ben başbakan kalırdım

Eski başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, istifa etmeseydi Türkiye’nin krize gireceğini bahis ederek “Öyle bir mücadeleye girmiş olsaydık AK Parti bölünür şayet de ben Başbakan kalırdım,” dedi.

Davutoğlu: AK Parti bölünür, belki ben başbakan kalırdım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dün gece Habertürk canlı yayınında soruları yanıtladı.

Başbakanlıktan istifa sürecine ilişkin konuşan Davutoğlu, “Ben istifa etmeseydim Türkiye krize girerdi. Sayın Ecevit’le sayın Sezer’in yaşadığı krizde ‘kim haklı’ diye mi soruldu yahut Ecevit mi sorumluluk sahibi tutuldu. Böylece bir mücadeleye girmiş olsaydık AK Parti bölünür ola ki de ben Başbakan kalırdım. Türkiye böylece bir krize girerdi fakat, terörle çaba yürütüyoruz,” diye konuştu.

“ERDOĞAN’A SORABİLSENİZ…”

Davutoğlu’nun istifa sürecine ilişkin sözleri şöyle:

* ‘Yüzde 49,5 almış Başbakan olarak aniden bıraktınız’ sorusunu kolay çerçeve olarak görürüm. ‘Pat’ diye bir şey olmaz. Bir ilim adamını diğerlerinden ayırt eden fark işlem analizi yapabilmesidir. İlim adamı noktasal, konjonktürel analizi yapmaz süreç analizi yapar. Başbakanlık yaparken ne konularda ciddi mücadeleler verdiğimi… Ya ilkelerimden vazgeçecektim. İmar yasasından, şefaflık yasasına, ihale yasasına kadar vesaire vesaire.

* Şu soruyu bir gün sayın Erdoğan’a sorabilirseniz, siz yüzde 49,5 almış bir Başbakan’ı kendi partisinde imza toplattırarak istifa ettirmesinin sebebini sorarsanız. Nitekim Türkiye’nin geldiği yerin sorumluları o imzaları atanlar ve o talimatı verenlerdir.

* Ben istifa etmeseydim Türkiye krize girerdi. Sayın Ecevit’le sayın Sezer’in yaşadığı krizde ‘kim haklı’ diye mi soruldu yoksa Ecevit mi sorumlu tutuldu. O Kadar bir mücadeleye girmiş olsaydık AK Parti bölünür olur ya de ben Başbakan kalırdım. Türkiye o kadar bir krize girerdi ancak, terörle çaba yürütüyoruz.

* Ya ben boyun eğecektim, şahsiyetsiz, düşük profilli başbakanlık yapıyordum, ama hayatımda böyle bir şey yapmadım. Yüreğim yandan yanlamasına ayrılmayı daha yerinde gördüm. Ben bana oy verenlerin adına onurla mücadele verdim. Fazla çetin bir çaba verdim. Bugün MKYK’da o imzayı atan arkadaşların hepsinin vicdanına soruyorum; o imzayı yeniden atar mısınız? Birkaç her birine hariç, onlar zaten organizatör.

* Birileri parti içinde bana karşı darbe yaptılar, 15 Temmuz’da Türkiye’ye aleyhinde darbe yapmaya kalkıştılar. Osmanlı’dan gelen hariciye geleneğini ardına kadar korudum. Genelkurmay, MİT ve Dışişleri Bakanı arasındaki koordinasyon ilk kez oturdu. Daha önce Genelkurmay Daire Başkanlığı’nın Kıbrıs’la ilgili politika görev ettiği alandan çıktı, dış politika Dışişleri’nde yapıldı. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak KPSS’den kim gelirse onu alırız. KPSS’de bir şeyler yaşanmışsa onu mu yoklama edecektim?

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu