Kadın

Delen ailesinin avukatı Alkurt: Duygu’nun balkondan atıldığı netlik kazandı

Mehmet Kaplan’a ait evin penceresinden düşerek değişken şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen’e ilişkin davada bilirkişi raporu tamamlandı. Delen ailesinin avukatlarından Önder Alkurt, araştırmacı raporu ile Duygu Delen’in baygın haldeyken pencereden atıldığının netlik kazandığını söyleyerek, “Duygu’nun cinayete kurban gittiği bilirkişi raporuyla da sabitlenmiştir” dedi.

Delen ailesinin avukatı Alkurt: Duygu'nun balkondan atıldığı netlik kazandı

Antep’te Mehmet Kaplan isimli erkeğin 4’üncü kattaki evinin penceresinden düşerek şüpheli şekilde hayatını kaybeden 17 yaşındaki Duygu Delen soruşturmasında bilirkişi raporu tamamlandı.

Delen ailesinin avukatlarından Önder Alkurt, bilirkişi raporunun tamamlanmasıyla olayda cevap aranan soruların yanıt bulduğunu, birincil andan itibaren öne sürdükleri ceza iddiasının netlik kazandığını söyledi.

DHA’nın haberine göre; Batıkent Mahallesi’nde, 13 Ağustos günü meydana gelen olayda, Duygu Delen, erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın, 5 katlı apartmanın 4’üncü katındaki evinin penceresinden kararsız şekilde düşerek hayatını kaybetti. Mehmet Kaplan tartıştığı kız arkadaşının intihar ettiğini ileri sürerken, Duygu Delen’in öldürüldüğünün iddia edilmesi üstüne soruşturma açıldı. Polis göre gözaltına alınan Mehmet Kaplan, sevk edildiği adliyede ‘cinsel istismar’ ve ‘kasıtlı olarak öldürme’ suçlarından tutuklandı.

BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI

Delen ailesi, kızlarının ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında, savcılıktan Adli Tıp Kurumu raporunun yanı sıra özel bilirkişi talebinde bulundu. Talebin kabul edilmesi üstüne, dosyaya, Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşerek yaşamını yitiren Şule Çet davasında araştırmacı olan Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kar, araştırmacı olarak atandı. Prof. Dr. Hakan Kar, raporunu hazırlayarak soruşturmayı yürüten Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na yolladı.

‘BİLİRKİŞİ RAPORUNDA DA BU KESİNLEŞMİŞ DURUMDA’

Delen ailesinin avukatlarından Önder Alkurt, araştırmacı raporunun tamamlanmasıyla olayda cevap aranan soruların yanıt bulduğunu, birincil andan itibaren öne sürdükleri cinayet iddiasının netlik kazandığını söyledi.

Raporla Duygu Delen’in, olay günü, esir kararsız Mehmet Kaplan tarafından eve tehdit ile zor kullanarak getirildiğinin ve şiddete maruz kaldığının açığa çıktığını ifade eden avukat Alkurt, “Tarafımızca seçilen ve kamuoyunun Şule Çet davasından da ismine tanıdık olduğu Hakan Kar, bu davanın da bilirkişisi olarak atandı. Hakan Kar, bilirkişi raporunu tamamlayıp, dosyaya sundu. Biz daha önce bilhassa Duygu’nun atılma ihtimalinin yüksek ve olayın suç oluşturan olduğunu söylemiştik. Araştırmacı raporunda da bu kesinleşmiş durumda” dedi.

Emniyet kamerası görüntülerinden Duygu Delen’in düştüğü sırada bilicinin kapalı olduğunu savunduklarını hatırlatan Önder Alkurt, “Duygu kızımızın düşerken herhangi bir refleks göstermemesinden nedeniyle biz bilincinin kapalı olduğunu ifade ediyorduk. Araştırmacı raporunda, Duygu’nun düşmesinin ardından gelen sıhhat ekiplerinin kontrolünde 39 kalp atışı saptama edildiği ve bunun düştüğü sırada canlı, oysa bilincinin kapalı olduğuna yer veriliyor. Bu da bizim ilk andan itibaren baygın halde atıldığına yönelik iddiamızı delil noktasında destekliyor” diye konuştu.

IÇKI, UYUŞTURUCU, ANTİDEPRESAN

Olay günü, Mehmet Kaplan’ın Duygu Delen’e baskı uyguladığına dikkat çeken Alkurt, “Davalı, durum günü saat 10.00’dan itibaren alkol aldığını ifadesinde söylüyor. Alkollüyken tehdit ederek, Duygu’nun saat 11.00 sıralarında eve gelmesini sağlıyor. Zorlayarak eve getirdiğinin net olduğunu ifade ettik. Sanığın eve geldikten sonradan da içki almaya devam ettiği, bunun yanı sıra uyuşturucu ve antidepresan haplar kullandığı kan ve idrar tahlillerinin sonuçlarında ortaya çıktı. Böyle birinin zehirlenecek derece içki almış, uyuşturucu ve antidepresan kullanmış olması, Duygu kızımızın hangi ruh haliyle cinayete kurban gittiğini de gösteriyor” biçiminde konuştu.

‘PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL ŞİDDETE MARUZ KALDI’

Avukat Alkurt sözlerini şöyle sürdürdü:

“Soruşturma dosyasında Duygu’nun vücudundaki ekimozlar bedensel şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Duygu’nun vücudundaki izler kemerle dövüldüğüne göze çarpan ediyordu. Olay yeri incelemesi sırasında da polisler, evin salonunda bir kemer bulmuştu. Araştırmacı raporunda ayrıca esir davalı Mehmet’in zorlama sırasında bir arkadaşına ‘Daha da eziyet etmek istemedim’ şeklinde mesaj attığı ortaya çıktı. Bu da kızımızın psikolojik ve fiziki şiddete maruz kaldığını ortaya koyuyor. Araştırmacı incelemesi sonrası hazırlanan raporla bu canice sabitlenmiştir.”

‘İSTANBUL ADLİ HERIF KURUMU’NDAN GELECEK SONUCU BEKLİYORUZ’

Mehmet Kaplan’ın ifadesinde Duygu Delen ile tartıştıkları sırada elinin kesildiğini söylediğini oysa bunun evin her yerinde bulunan kan izleriyle tezat oluşturduğuna dikkat çeken Alkurt, “Tutsak, Duygu kızımızla tartıştıkları sırada öfkelenerek aynaya vurduğunu ve elinde bir santimlik ufak bir kesi oluşturduğunu söylüyor. Fakat evin salonu, perdesi, kapıları, balkonu, her yerinde kan izi saptandı. Bu dek minik kesikle bu değin kan olması imkansız. Bunun için yaptığımız uygulama da var; Duygu’nun kanının da evde bulunduğunu açıklama ederek rapor istedik. Derhal İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek sonucu bekliyoruz” dedi.

‘NİTELİKLİ CİNAYET DAVASI AÇILACAK’

Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen raporun da gelmesiyle soruşturmanın tamamlanacağını ve iddianamenin hazırlanacağını açıklayan avukat Önder Alkurt, “İddianame hazırlandıktan sonradan duruşma kadar kabul edilecek. Soruşturmaya kadar, Duygu kızımızın 18 yaşından küçük olması sebebiyle bilerek adam öldürme suçu nitelikli olarak gerçekleşmiş kabul edilecek. Böylece kaliteli kasten öldürme davası açılacak. Bunun karşılığı da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olacak” şeklinde konuştu.

Alkurt, Mehmet Kaplan hakkında ‘cinsel istismar’ suçundan da 15 yıla dek hapis cezası istenebileceğini kaydetti.

***

NE OLMUŞTU?

Antep’te 13 Ağustos’ta Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi’nde 5 katlı apartmanın 4’üncü katından bir kişinin düştüğü ihbarı üzerine durum yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edilmiş, yapılan incelemede, hayatını kaybeden kişinin 17 yaşındaki Duygu Delen olduğu belirlenmişti.

Olayın arkasında evde bulunan Mehmet Kaplan gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen zanlı, “kasten öldürme” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Olayla ilgili soruşturma dosyası incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti.

Öte Taraftan Atlantik Halı’nın sahibi Bileç Kaplan’ın oğlu olan Mehmet Kaplan’ın 17 Ocak 2019 tarihinde de, alkollü ve ehliyetsiz vasıta kullanırken 35 yaşındaki Zeynep Berna Atay’a çarparak ölümüne yol açtığı ortaya çıkmıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu