Gündem

Denizli’de mamut kalıntısı bulundu

Denizli’de yapılan yüzey araştırmalarında Tavas ve Beyağaç ilçelerinde 9 milyon yıl önce yaşadığı değerlendirilen fil ve karıncayiyen fosilleri saptandı.

Denizli'de mamut dişi bulundu

Denizli’de yürütülen yüzey araştırmalarında, 9 milyon yıl önce yaşadığı varsayım edilen fil ve karıncayiyenin de aralarında olduğu 8 bambaşka hayvan türüne ait fosile rastlandı.

AA’nın haberine göre Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Insanbilim Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ahmet İhsan Aytek başkanlığında, Ege, Pamukkale ve Hitit üniversitelerinden paleoantropolog, paleontolog ve jeologlardan oluşan ekip, Denizli’de Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde yüzey araştırması yaptı.

Bölgede gerçekleştirilen araştırmalarda 1,2 milyon ila 9 milyon sene önce yaşadıkları varsayım edilen 8 ayrı eski kalıntı memeli türü saptandı.

Tavas ve Beyağaç ilçelerinde miyosen dönem olarak 9 ila 7 milyon yıl öncesine tarihlendirilen döneme ait fil ve karıncayiyen fosillerinin yanı sıra domuz, sırtlan, zürafa, at ve ceylan fosilleri, Merkezefendi’de de pleyistosen dönem olarak 1,2 milyon sene öncesine tarihlendirilen mamut fosili belirlendi.

“4 YENİ CINS TESPİT ETTİK”

Dr. Öğretim Üyesi Aytek, Denizli’de 2017’den beri multidisipliner bir ekiple yürüttükleri yüzey araştırmalarında birçok hayvana ait eski kalıntı bulduklarını, 2020 yılı yüzey araştırması ile 4. yüzey araştırması sezonunu geçirdiklerini belirtti.

MTA çalışmalarında saptama edilmiş, tanıdık bölgelerde yeni alanları keşfederek bölgenin faunasını ortaya koymaya çalıştıklarını anlatan Aytek, şunları söyledi:

“2 yıl önce Tavas’ta yeni bir lokalite keşfetmiştik. Burada birçok fosil varlığını ilk kez duyurmuştuk. Bu sene de yine orada yaptığımız çalışmada daha önce meçhul 4 yeni nesil saptama ettik. Bunlar domuz, sırtlan, bölgede bulduğumuz zürafadan bambaşka olan son derece iri bir zürafa ile karıncayiyen. Özellikle karıncayiyen fosili, Türkiye’de çok az rastlanan bir hayvan olması bakımından çok büyük tartma taşıyor.

Yine bu lokaliteye çok yakın olan Beyağaç ilçesindeki bir bölgede ise bu sene fazla önemli bir keşif yaparak Anadolu’da daha önce hiç saptama edilmemiş bir hortumlu memeli fosili keşfettik. Bu fil türü, Anadolu’da daha önce hiç saptama edilmemiş olması bakımından paleontolojik açıdan koskocoman tartı taşıyor. Bu iki lokalite geç miyosen dönem diye cümle parçası ettiğimiz döneme denk gelmekte ve 7,5 – 9 milyon yıl öncesine tarihlendiriliyor.”

MAMUT FOSİLİ DE ÇIKTI

Aytek, önceki yıllarda yaptıkları çalışmalarda 1,5-2 milyona kadar çıkan pleyistosen döneme ait manâlı fosiller keşfettiklerini hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl bununla ilgili de yeni bir keşfimiz oldu. Denizli’de pleyistosen dönem fosilleri traverten alanlarında çıkarken bu sene ilk defa traverten harici bir alanda pleyistosen dönem varlığını saptama etmiş ve yeni bir lokalite keşfetmiş olduk. Burada biri mamut elde etmek üzere iki farklı türe ait fosiller saptama ettik. Bulunan mamutun 1-1,2 milyon sene öncesinde yaşadığını söyleyebiliriz. Güney mamutu olarak adlandırdığımız bu fosil, bölgedeki traverten ocakları dışarıda çıkmış birincil makro memeli bulgusu olması açısından bir ilk. Bu seneki fosillerle beraber Denizli’de bulduğumuz tür sayısını 30’a çıkarmış olduk. Bu fosiller Denizli’de bir paleontolojik kazının da gerekliliğini ortaya koymuş durumda.”

Denizli’nin fosil bakımından varlıklı bir faunaya sahip olduğunun altını çizen Aytek, Tavas’taki kazı çalışması için yaptıkları planlamanın Covid-19 sebebiyle ertelendiğini, salgın süreci geçtikten sonra en kısa zamanda bir kurtarma kazısı yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Serdar Mayda da takım olarak heyecan verici sonuçlara ulaştıklarını, Anadolu’da fazla az aşina karıncayiyen fosilini birincil kere tespit ettiklerini, sırtlan, son derece iri bir zürafa, domuz ve ülkemizde daha önce kaydı bulunmayan bir fil fosiline rastladıklarını kaydetti.

Daha önce saptama edilenlere göre daha iyi korunmuş bir mamut fosili ve buna ait bir diş de bulduklarını aktaran Mayda, “Güney mamut olarak adlandırdığımız bu mamut son derece zengin fosil içeriği sebebiyle dünyaca bilinen bölgenin traverten ocaklarında geçtiğimiz senelerde meydana çıkan örneklerde biliniyordu ama birincil kez böyle iyi şekilde korunmuş bir örneği bulmanın heyecanını yaşıyoruz.” diye konuştu.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu