Eğitim

Denkliği olmayan kişiyi muavin doçentliğe atamış

Munzur Ünversitesi Rektörü Ubeyde İpek kanunsuz bir ödev yaptı. Fakülte tarafından doktora denkliği olmadığı için araştırma görevlisi olarak göreve başlamasına karar bahşedilen kişiyi yardımcı doçent olarak atadı.

Denkliği olmayan kişiyi yardımcı doçentliğe atamış

Haber Merkezi

Munzur Üniversitesi’nde doktora denkliği almadığı halde 5 sene baştan başa tezgâhtar doçent olarak çalışan Şehmus Kurtuluş’un atama talimatının bizzat Rektör Ubeyde İpek kadar verildiği ortaya çıktı.

Bianet’in haberine kadar Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) bursuyla ABD’de yüksek lisans ve doktora eğitimi alan Kurtuluş’un, döndükten daha sonra 2015 yılında Munzur Üniversitesi’ne ataması yapıldı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Kurulu, Kurtuluş’un araştırma görevlisi olarak göreve başlamasına karar verdi.

Ancak Rektör İpek, fakültenin kararını yerinde bulmadığını belirtti ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı’na, doktora denkliği olmadığı halde Kurtuluş’un tezgâhtar doçent olarak atanması talimatını verdi.

Usulsüzlük, Kurtuluş’un beş yıl daha sonra doktora denklik başvurusu yapmasıyla ortaya çıktı. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) eşitlik başvurusu yapan Kurtuluş’un beş sene her tarafında denkliği olmadan çalıştığını tespit etti.

Durumun ortaya çıkması üzerine Rektör İpek, mecbur hizmeti sürekli Kurtuluş’u Tunceli Meslek Yüksekokulu Hukuk Bölümü/Hak programına öğretim görevlisi olarak atadı.

Ayrıca Kurtuluş hakkında soruşturma açıldı. İpek’in talimatıyla yapılan yasadışı atamayla ilgili soruşturma, tekrar kendisinin Elazığ Fırat Üniversitesi’nden görevlendirme ile getirdiği akademisyen M.D. göre yürütülüyor.

Hakkındaki iddialara ilişkin aradığımız Rektör İpek, konuşmak istemedi.

İlk vukuatı yok

Çoğu usulsüzlükle gündeme gelen rektör İpek, geçtiğimiz aralık ayında ise 2 yıldır boş kalan İletişim Fakültesi Sekreterliği görevine açık öğretim fakültesi mezunu olan 10 takvim makam şoförü Yunus Başarır’ı atadı.

2018 yılında kardeşi Seda Gündüzalp’i de Pertek Iş Yüksekokulu’nda öğretim üyesi kadrosuna atadı ve bölüm başkanlığı ödev etti. Kardeşinin kadrosunu garantilemek için aynı zamanlı olarak Çemişgezek ilçesinde yer alan Iş Yüksek Okulu’nda ilanı çıkardı. Bu şart çok defa basına yansımasına karşın, İpek hakkında herhangi bir operasyon yapılmadı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu