Ekonomi

DERMAN Partisi: 7 başlıkta değerlendirdi: YEP güven vermiyor

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin 7 başlıklı bir değerlendirme yaptı. Çanakçı, programın gerçekçi olmadığını ve güven vermediğini kaydetti.

DEVA Partisi: 7 başlıkta değerlendirdi: YEP güven vermiyor

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak’ın açıkladığı ‘Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) realist olmadığını ve güven vermediğini belirterek, “Bırakın 2023 hedeflerine yaklaşmayı, çoğu alanda 10-15 sene geriye gittiğini ortaya koyan bir evrak olmuştur” dedi.

ANKA’nın aktardığına göre, Çanakcı, yaptığı yazılmış açıklamada, programın işçileri, işsizleri, yoksullaşanları, çiftçileri, esnafı rahatlatmadığını belirterek YEP’i 7 başlık ile değerlendirdi.

Çanakçı kadar yapılan 7 başlıkta YEP değerlendirmesi şöyle:

‘GERÇEKÇİ DEĞİL’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan hesaplı programda 2021-2023 dönemine ilişkin yapılan öngörüler, geleceğe karşın belirsizlikleri azaltmıyor. Çünkü gerçekçi yok.

‘KİMSENİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMÜYOR’

Bu program kimsenin yüzünü güldürmüyor. İşçileri, işsizleri, yoksullaşanları, çiftçileri, esnafı rahatlatmıyor. İç ve dış yatırımcıların güvenini kazanacak istikrarlı bir çerçeve sunmuyor. Çünkü realist yok.

‘İNANDIRICI DEĞİL’

Maksat ve tahminler tutarsız, inandırıcı değil. Bu yıl için beklenen yüzde 0,3 çoğalma tahmini beklentilerle örtüşmüyor. Keza kur şokunun, ayrıca de kredilerdeki yavaşlamanın son çeyrekte hesaplı büyümeyi negatif etkileyeceği bu programa yansıtılmıyor.

‘GÜVEN VERMİYOR’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonradan 2 milyon 791 bin kişinin işini kaybetmesine yol açan bir yönetim anlayışının önümüzdeki üç yılda 4 milyon yeni istihdam oluşturacağını söylemesi hiçbir şekilde güven vermiyor. Geleceğe yönelik işsizlik tahminleri fazla iyimser tutuluyor. Hem büyümenin önümüzdeki yıl yüzde 5,8’e çıkacağını, keza de cari açığın ulusal gelire oranının yüzde 1,9’a düşeceğini aynı anda söylemek, tahmin ve hedeflerin tutarlılığına ilişkin soru işaretlerini güçlendiriyor. Mevcut veriler bu sene için cari işlemler açığının GSYİH’ya oranının yüzde 5 civarında olacağını gösterirken, cari işlemler açığının bu sene yüzde 3,5 olacağını bildirmek realist görünmüyor.

‘TAAHHÜT YOK’

Gereken hiçbir taahhüt yok.Bu programda, halk bankalarına müdahale edilmeyeceğine ve piyasalara şeffaf olmayan müdahaleler için halk bankalarının kullanılmayacağına ilişkin hiçbir taahhüt yer almıyor. Son dönemde getirilen yasakçı, engelleyici ve irrasyonel düzenlemelerin giderileceğine, bütçe birliği ve disiplininin bitmiş tesis edileceğine ilişkin hiçbir taahhüt bulunmuyor. Verimsiz halk harcamalarının denetim altına alınacağına, israfın önleneceğine dair tek bir fiziki adım atılmıyor.

‘YÜK NASIL AZALTILACAK’

Millet Özel Sektör İşbirliği projelerinde şeffaflığın nasıl sağlanacağına, bu projelerin kamuya getirdiği yükün nasıl azaltılacağına ilişkin hiçbir ize rastlanmıyor. Kamuoyu TÜİK’in yayınladığı istatistiklere şüpheyle yaklaşırken, bu şüpheler giderilemiyor.Merkez Bankası bağımsızlığını garanti edecek hiçbir taahhütte bulunulmaması bir yana, Merkez Bankasına bir kere bile atıf yapılmıyor.

‘TÜRKİYE KAZANIMLARINI KAYBEDER’

Uzun sözün kısası,Bu program Türkiye’nin kazanımlarının kaybedildiğini, 2023 hedeflerinin hükmünü yitirdiğini, ülkemizin bırakın 2023 hedeflerine yaklaşmayı, bir çok alanda 10-15 yıl geriye doğru gittiğini ortaya koyan bir doküman olmuştur.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu