Gündem

Dipsiz Göl’ün son hali

Hazine arama izni verilmesiyle yok olan 12 bin takvim Dipsiz Göl, bakanlığın kurtarma çalışmaları sonrası çamurlu su birikintisine dönüştü.

Dipsiz Göl'ün son hali

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda define kazısı sonucu değil olan Dipsiz Göl, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile valiliğin yürüttüğü eylem planı kapsamındaki çalışmalarla su birikintisine dönüştü. Gölün çevresinde canlı yaşamın görüldüğü bahis edildi.

Şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası’ndaki Dipsiz Göl’de, ‘hazine’ söylentisi üstüne 2 birey, kazı için başvuruda bulunmuştu. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Alan Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğü’nce ilgili kişilere define arama ruhsatı verilmişti. Bölgede, geçen sene 6 Kasım’da jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı ve göl yok edildi.

Kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl’de, 4 gün sürdürülen kazı çalışmaları, hazine bulunamayınca sonlandırıldı. Buzul Çağı’ndan kalma, 12 bin takvim Dipsiz Göl’de tamamlanan kazı çalışmalarının peşinde ekipler, alandan ayrıldı. Yol seviyesi ile birleştirilen göl alanı taş ve toprak yığını haline döndü.

dipsiz-gol-un-son-hali-785741-1.
Gölün eski hali

Kazı sonrası toprak doldurularak kapatılan Dipsiz Göl’ün eski haline döndürülmesi için egzersiz başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve valilik tarafından hazırlanan 4 maddelik eylem planı zarfında göl için alana dökülen, dayanıksız toprak çıkarıldı. Yerine ise suya dirençli kireçli ve killi toprak döküldü. Silindirle tabanı hazırlanan göl alanına, yandaki dereden boru hatlarıyla doğal kaynak suyu verilmeye başlandı. Çalışmalar, Gümüşhane Valiliği’nin koordinesinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce akademisyen ve jeologların nezaretinde yürütüldü. Göl çevresinin flora ve endemik türlerinin korunmasına karşın de alıştırma gerçekleştirildi.Göle yakındaki doğal kaynaktan su verildi.

1 ay boyunca su bahşedilen göl doldu, su tutmaya başladı. Gölün çevresi çocukların düşmemesi ve hayvanların girmemesi için çitle çevrildi, etrafı ise taşla çevrildi. Yaz ayı ile birlikte göl kıyısındaki ur de yeşerdi. Oysa Dipsiz Göl’ün son hali ilk halinden fazla uzak bir gösterme oluşturdu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu