Sağlık

Diş hekimleri tükeniyor

Diş hekimleri tükeniyor

Burcu CANSU

Pandemi ile birlikte ağız diş sağlığı merkez ve hastanelerinde acil işlemler dışındaki poliklinik hizmetlerinin askıya alınmasıyla kamuda çalışan binlerce diş hekimi ve sağlık teknikeri filyasyon ekiplerinde görevlendirildi.

PCR testi için sürüntü örneği alınması ile başlayan süreçte iş yükü sürekli arttı. Filyasyon ekibinde görevli diş hekimleri ve diş klinik yardımcıları ile sağlık teknikerleri şimdi de ilaç dağıtımına başladı.

Artan iş yükü ile ilgili Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özsoy, çalışma koşullarının yöneticilerin insafına bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

FİTAS (filyasyon izolasyon takip sistemi) uygulamasında bir çok sorun olduğunu kaydeden Özsoy, şunları söyledi:

“Görevlendirme ve saat değişiklikleri mesajlaşma uygulamalarıyla aniden bildiriliyor. Bu bildirimler resmi olarak ve planlı bir şekilde yapılmalı. Planlama olmadığı için bazı evlere aynı anda üç filyasyon ekibi gönderilirken bazı evlere ise geç gidiliyor. Temaslı adres ve iletişim bilgileri özenle organize edilerek zaman ve iş gücü kaybının önüne geçilmeli. Tekrar ziyaret gerektirmeyen, genel durumları iyi olan vakalar ile telefonla iletişime geçilmeli ve bu iş için yardımcı personelden destek alınmalı.”

***

Acil talepler

Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özsoy,yaşanan sorunlara ilişkin çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

■ Filyasyon uygulamasında, kaliteli kişisel koruyucu ekipman yedekli olmalı, böylece hem enfeksiyon riski azaltılmalı hem de meslektaşlarımızın kendilerini güvende hissetmeleri sağlanmalı.

■ Covid-19 tanısı meslek hastalığı sayılmalı.

■ Sağlık çalışanlarına haftalık rutin PCR tarama testi uygulanmalı. PCR pozitif olan sağlık çalışanlarının başta ailesi olmak üzere, temas ettikleri herkese rutin bir hizmet olarak test yapılmalı.

■ Temaslı semptomlu sağlık çalışanı için derhal 14 gün izolasyon süreci başlamalı, süre bitiminde kontrol testi uygulanmalı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu