Siyaset

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hocalı’yı hatırlatıp Ermenistan’a yüklendi: Sivillere saldırmaları yeni bir şey değil

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“Bilhassa İdlib’de NATO’dan Türkiye‘nin desteği oldu fakat müttefiklerin önemli anlamda engellemesi oldu. Mütteğifimiz Polonya‘nın desteği oldu, çok teşekkür ediyoruz. Afganistan‘dan apar topar çekilmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Müttefikler aralarında samimi bir istişareden sonra karar vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Biz bir müttefik olarak, diğer müttefiklerle olan meselelerimizi NATO’nun gündemine getirmemeye çalışıyoruz. Doğu Akdeniz’de yaşanan olaylardan sonra Türkiye olarak hem kendi çıkarlarımızı korumak ayrıca de Kıbrıs Türklerini korumak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz müttefikler aralarında bir kazanın yaşanmasını istemeyiz”

“MÜTTEFİKLER TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEK VERMESİNLER”

Irak ciddi sorunlarla karşı karşıya. NATO’nun oradaki misyonuna da yardim veriyoruz, fakat maalesef hayata geçemedi Irak’ın karşı karşıya olduğu sorunlardan nedeniyle. Libya’da kalıcı mütareke için sarf ettiğimiz çabalar hakkında veri verdik. Takviye veremiyorlarsa müttefikler, terör örgütlerine destek vermesinler. Terör listemizdeki örgütlerle angajmana girmeleri kabul edilemez.

“GENEL SEKRETERE SİTEMLERİMİZİ İLETTİK”

Bugün bazı müttefikler PKK/YPG’ye takviye veriyor. Bu uluslararası hukuka aykırıdır. Genel sekretere sitemlerimizi ilettik bu konu ile ilgili üye ülkelere iletmesi için. Patriot ya da başka hava savunma sistemini alamadığımız için S-400 aldık. Bu elzem ihtiyacımızın karşılanması gerekiyordu. Bunun anlaşılması gerekiyor. Diğer ihtiyaçların karşılanması konusunda da müttefiklerin zorluk çıkarmaması gerekiyor. NATO’nun yurt dışı misyon ve çalışmalarına en çok katkı sağlayan müttefiklerden bir tanesiyiz.

“ERMENİSTAN’IN YAPTIĞI SAVAŞ SUÇUDUR”

Dağlık Karabağ’daki saldırıların artmasından endişeliyiz. Ermenistan’ın sivillere saldırması yeni değil. Hocalı’da insanları, çocuk bayan demeden nasıl katlettiğini görebilirsiniz. Şu Anda önce çatışma hattında ayrıca askerlere keza sivillere saldırdı, birçok sivil şehit oldu. Sıkışan Ermenistan sivilleri hedef alarak füze göndermeye başladı, bu gerçekte savaş suçudur. Azerbaycan ise kendi topraklarını olmak için çaba ediyor. Bütün uluslararası örgütler ve ülkeler ya fazla dengelenmiş olmaya çalışıyor veya Ermenistan’ı destekleyen açıklamalarda bulunuyor. Bu sorunu çözmek için kurulan Minsk Üçlüsü’nden Fransa, açık açık Ermenistan’a takviye veriyor. Ayrıca Türkiye keza de batılı ülkeler olarak buraların toprak bütünlüğünü destekliyoruz”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu