Siyaset

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AİHM kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Aldığı İhtiyati Önlem kararına karşı çıktı. Aksoy, “AİHM, inandırıcılığına ve itibarına darbe vurmuştur” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan AİHM kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşın saldırıları çerçevesinde ülkemiz aleyhine yaptığı ihtiyati tedbir başvurusu hakkında bugün aldığı karar hukuki dayanaktan en ince ayrıntısına kadar yoksundur” dedi.

Sözcü Aksoy, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin aldığı ihtiyati tedbir kararı hakkındaki soruya yazılmış cevap verdi. Aksoy, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırıları çerçevesinde ülkemiz aleyhine yaptığı ihtiyati tedbir başvurusu hakkında bugün aldığı karar yasal dayanaktan tamamen yoksundur” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın “temelsiz iddialarını desteklemek amacıyla sunduğu sosyal ağ paylaşımları ile basın kesitlerine dayanarak” ve hiçbir şekilde Türkiye hükümetinin görüşüne başvurmadan aldığı kararla AİHM’in inandırıcılığına ve itibarına darbe vurduğunu savunan Aksoy, şunları kaydetti:

“AİHM, çatışmalara aracısız olarak veya dolaylı olarak müdahil olan taraflara ve bu çerçevede Türkiye’ye çağrıda bulunurken, hukuki temellerden uzaklaşarak siyasi saiklerle hareket etmiş ve sahadaki gerçeklerden kopuk olduğunu göstermiştir. AİHM, ne yazık fakat malum çevrelerin hukuku suistimal etme çabalarına alet olmuş ve 70 takvim tarihinde insan hakları alanında elde ettiği itibarını lekelemiştir.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu