Siyaset

Dışişleri’nden Kanada’ya ‘ihracat izni’ tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Kanada’nın bazı askeri ürünlerin Türkiye’ye ihraç izinlerinin askıya alındığına ilişkin açıklamasını “çifte standartlı teşebbüs” olarak değerlendirdi. Kanada, Türkiye’ye verdiği bazı teknolojilerin Karabağ bölgesinde kullanıldığı gerekçesiyle ihracat iznini geçici olarak durdurduğunu açıklamıştı.

Dışişleri'nden Kanada'ya 'ihracat izni' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Kanada’nın bir takım askeri ürünlerin Türkiye’ye ihraç izinlerinin askıya alındığına ilişkin açıklamasını, laf konusu ülkenin çifte standartlı yaklaşımının göstergesi olduğunu belirtti.

Kanada, Türkiye’ye verdiği bazı teknolojilerin Karabağ bölgesinde kullanıldığı gerekçesiyle ihracat iznini geçici olarak durdurduğunu açıklamıştı.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kanada’nın Azerbaycan’ın 30 senedir Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için verdiği haklı mücadeleyi bahane göstererek, bazı askeri ürünlerin ülkemize ihraç izinlerinin askıya alındığına ilişkin açıklaması bu ülkenin çifte standartlı yaklaşımının göstergesidir.

Kanada’nın, bu yüzyılın en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Yemen’deki krize askeri olarak müdahil olan ülkelere silah ihraç etmekte herhangi bir beis görmezken ve BM uzmanlarınca hazırlanan raporlarda dahi eleştiri konusu olan bu silah satışlarını yöresel güvenliğe katkı maddesi olarak ibraz ederken, bir NATO müttefikine savunma ürünleri ihracatını engellemesinin herhangi bir izahatı olamaz.

Kanada, bilhassa Barışma Pınarı Harekatı’nı başlattığımız dönemden bu yandan, Müttefiklik ruhuna uymayacak şekilde, ülkemize yönelik askeri araç gereç ihracat izinleri konusunda engeller çıkarmakta, işbirliğinden uzak bir davranış sergilemektedir.

Türkiye detaylı bir ihracat yoklama rejimine sahiptir ve laf konusu rejimlerden kaynaklanan yükümlülüklerini de titizlikle uygulamaktadır.

Kanada’dan beklentimiz, çifte standartlardan uzakta bir politika izlemesi, ülkesindeki Türkiye karşıtı çevrelerin etkisi aşağı kalmadan ve gizli siyasi çıkar hesaplarına hapsolmadan hareket etmesidir.”

Kanada’nın Bazı Askeri Ürünlerin Ülkemize İhraç İzinlerinin Askıya Alındığına İlişkin Açıklaması Hk. https://t.co/Ih3CtwsNBo

— T.C. Dışişleri Bakanlığı (@TC_Disisleri) October 6, 2020

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu