Siyaset

Diyanet kur artışını kaçırmadı: 2,1 milyon TL kâr

Diyanet, yurttaşın belini büken kur artışından kâr elde etmeyi bildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, “Benim için manâlı değil” dediği kur artışı, Diyanet’e bir yılda 2,1 milyon TL kâr sağladı.

Diyanet kur artışını kaçırmadı: 2,1 milyon TL kâr

Mustafa M. Bildircin

Diyanet İşleri Başkanlığı, yurttaşın belini büken kur artışından kâr elde etmeyi bildi. Diyanet’in 2019 yılı mali hesaplarının, “Etkinlik Kârı ve Zararı” bölümüne 2 milyon 158 bin TL’lik kambiyo kârı yazıldı.

Dev bütçesi ve pandemi döneminde zeka hız kesmeyen yüksek maliyetli harcamaları ile tartışmalara konu olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Türk Lirası’nın bedel kaybından kâr elde ettiği öğrenildi. Diyanet’in 2019 yılında kur artışından kaynaklanan geliri, 2,1 milyon TL oldu.

Sayıştay’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın parasal hesaplarında yaptığı teftiş, idarenin dövizden ettiği kârı ortaya koydu. Diyanet’in finansal hesaplarının, döviz alım satımı veya kur artışından kaynaklı kazanç artışını tanım eden ve ekonomi literatüründe, “Kambiyo karı” olarak geçen kaleme milyonlarca lira yazıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Anapara İşletmesi’nin kazanç tablosuna kadar, idarenin 2019 yılındaki kambiyo karı, 2 milyon 158 bin 424 TL olarak gerçekleşti.

Mustafa Karataş, 2019 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşavirliği döneminde katıldığı bir televizyon programında, “Camiye dolar bağışlanırsa, dolar arttıkça sevap da artar” derken Diyanet’in bir takvim döviz kârı da 2,1 milyon TL olarak kaydedildi. 2018 yılında kur artışından kaynaklı geliri 1 milyon 632 bin TL olan yöneticilik, kur artışından kaynaklı gelirini 2019 yılında yüzde 32 oranında artırdı.

***

FAİZ GELİRİ DÜŞTÜ

Faizin haram olduğu yönündeki fetvalara rağmen 2018 yılında 2,1 milyon TL faiz geliri elde eden Diyanet’in faiz gelirleri 2019 yılında azaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılına ilişkin mali hesaplarına, idarenin bir takvim faiz geliri 1,9 milyon TL olarak yazıldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu