Gündem

Diyanet’in kursunda çocuğu darp ettiler

Maraş’ta Diyanet’e tabi Kuran kursunda bir çocuğun darp edilmesinin arkasında bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı ve Kılavuz Öğretmen Zehra Kulalı Gezici, eğitimin pedagoji ve çocuğun gelişimsel evrelerini bilmeyen, çocuk gelişiminden bihaber kişilerce verilmesinin çocuğa hasar verdiğini söyledi.

Diyanet’in kursunda çocuğu darp ettiler

Dilan Esen

Maraş Elbistan’daki Diyanet İşleri Başkanlığı’na yan Bedirefendi Kuran Kursu’nda yatılı kalan çocuğun, bir ‘öğretmen’ göre darp edildiği ortaya çıktı. Yaşanan olayın ardındaki bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın verdiği soruşturma talimatına rağmen bu olay ilk olgu yok. Bu kurslarda din eğitimi veren kişilerin pedagojik eğitim almadan ‘hoca’ ya da ‘belletmen’ olmaları bu alıcı vakalara davetiye çıkarıyor. Erbaş soruşturma talimatı verse de bu kişilerin çocuklarla muhatap olabilmesinin önünü ise Diyanet açıyor.

Bedirefendi Kuran kursunda çekildiği kayıtlı görüntülerde kursta yatılı kalan çocuğa bir kişinin şiddet uyguladığı görüldü. Laf konusu görüntüleri Twitter hesabından paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Atatürk’e hakaret eden Diyanet İşleri Başkanı bunun hesabını sor ve millete data ver” biçiminde karşı çıktı.

diyanet-in-kursunda-cocugu-darp-ettiler-785637-1.

Konuya ilişkin izah etme yapan Elbistan Kaymakamlığı, görüntülerin 10 ve 15 yaşlarındaki iki öğrenciye ait olduğunu bahis etti. Ali Erbaş da görüntülerin peşinde ilgili birimlere soruşturma başlatılması talimatını verdiğini açıkladı.

Yaşananları BirGün’e değerlendiren Öztunç, bir kişinin gözaltına alındığını belirterek içeride 40 öğrencinin kaldığını söyledi. Öztunç, “İnsanlar çocuklar dinlerini öğrensin diye devletin kursuna gönderiyor lakin bu muamele olursa kime güvenilecek? Denetimlerin daha sık olması gerekiyor” diye konuştu.

DİN EĞİTİMİ VERİLEMEZ

diyanet-in-kursunda-cocugu-darp-ettiler-785636-1.

Yaşanan olay akıllara ufak yaştaki çocuklara işinin ehli olmayan kişilerce bahşedilen eğitimin nasıl etkiler doğurabileceğini getirdi. Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı ve Rehber Hoca Zehra Kulalı Gezici, şunları söyledi: “Eğitimin pedagojik formasyonu olmayan, çocuk gelişiminden bihaber kişilerce verilmesi görüntülerden de gördüğümüz gibi fazla daha sakatlayıcı olabiliyor. Bu dönemdeki çocuklar tarafından görünmeyen kavramlar anlamlandırılamaz, içselleştirilemez ve bir çözümleme yapılamaz. Yapılacak eğitim ezbere ve korkuya dayalı olur. Yaşananlar da tam da göze çarpan ettiğimiz dönemini tamamlamamış çocuklar için din eğitimi ezberden ve korkuya dayalı unutulma yüz tutarak gerçekleşebilir. Bu bir vakit kaybıdır ve çocukların gelişimi etkiler. Çocuğun gelişimsel ödevine cevap vermeyen bu şey politik ve siyasi bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü gelişimsel olarak çocuğun böyle bir şeye ihtiyacı yok. Çocuk adına karar verilen siyasi ve politik olarak gerçekleştirilen bu teşebbüs başlı başına çocuk istismarıdır ve çocuk yargı ihlalidir. Tek bedel sistemi dinle oluşturulursa bu şekilde meşrulaştırılmış oluyor. Burada şiddeti görünmez kılan da bu değer sistemidir.”

***

Araştırma ortaya çıkarmıştı!

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Samet Yağcı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “4-6 Yaş Kuran Kursları”nı mercek altına bölge araştırmasında ufak yaştaki çocukların pedagojik eğitimi olmayan kadrosuz öğreticilere emanet edildiğine uyarı çekilmişti. Araştırmada, “Diyanet’in programı dört yaşındaki çocuklara uygun değil” tespiti yapılmıştı. Araştırmaya tarafından iktidarın, ‘Dindar tür’ projesinin gözdesi 4-6 Yaş Kuran Kursları’na giden çocukların, Diyanet’in insafına terk edildiği ortaya çıkmıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu