Eğitim

Diyarbakır’da eğitim 7 bine yakın öğrenci için ‘belirsiz’

Diyarbakır’da 9 okul hakkında felaket kararı verildi oysa bütçe yetersizliği sebebiyle yeni okullar yapılmadı. Bu okullarda okuyan 6 bin 995 öğrencinin bir kısmı öbür okullara dağıtıldı. Diğer öğrencilerin durumuna ilişkin belirsizlik ise devam ediyor.

Diyarbakır’da eğitim 7 bine yakın öğrenci için 'belirsiz'

Diyarbakır’da, 24 Ocak’ta merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan zelzele nedeniyle zarar görebilen 9 mektep hakkında felaket kararı verildi. Depremin üzerinden 9 ay geçerken, okulların yapımına “bütçe yetersizliği” sebebiyle başlanmadı.

Mezopotamya Ajansı’nda bulunan habere kadar, bu okullarda okuyan 6 bin 995 öğrenci ise kentin farklı yerlerindeki okullara dağıtıldı, bir takım okullardaki öğrencilerin hangi okullara gönderileceği ise belirsizliğini koruyor.

Afet kararı verilen Faik Ali Ortaokulu’ndaki bin 200 öğrenci, Koşuyolu Teknik Iş Lisesi’ne; Alipınar İlkokulu’ndaki 700 öğrenci, Hüseyin Uluğ İlkokulu’na; Çelebi Eser Ortaokulu’ndaki 2 bin 300 öğrencinin, bir kısmı Namık Kemal Lisesi’ne, bir kısmı Çelebi Eser İmam Konuşmacı Ortaokulu’na; Seyrantepe İlkokulu ve Ortaokulu’ndaki 507 öğrenci, Yolaltı İlkokulu ve Güner Ekinci Ortaokulu’na; İnönü Ortaokulu’ndaki 867 öğrenci, Mustafa Kemal Ortaokulu’na dağıtıldı.

BELİRSİZLİK MAĞDURİYET YARATIYOR

Cahit Sıtkı Tarancı İlkokulu’ndaki 202, 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ndeki 617, Yunus Emre İlkokulu’ndaki 600 öğrencinin ise hangi mektep veya okullara dağıtılacağı belirsiz.

Kentin merkez Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde yer alan bu okullarda okuyan öğrencilerin bulundukları mahallelerden uzak okullara dağıtılması beraberinde ulaşım sorununu da getirdi. Fakir ailelerin yaşadığı mahallerde bulunan bu okullarda ulaşım sorununun getirdiği ilave harcamanın yanı sıra bir takım öğrencilerin gidecekleri okulların belirlenmemesi mağduriyete neden oluyor.

TAPU SORUNU OLMAYAN OKULLAR YAPILACAK

Eğitim Sen Diyarbakır 2 No’lu Şube Sekreteri Volkan Tuncer, afet kararı verilen okulların ne zaman yıktırılacağı ve hangi okulların yerine yenisinin yapılacağını süresiz olduğunu söyledi. Yıktırılacak okulların yapılıp yapılmayacağına dair kuşkular olduğunu dile getiren Tuncer, Diyarbakır İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle sendika yetkililerinin yaptığı görüşmede, Ulusal Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin tapu sorunu olmayan okulların yapılacağının aktarıldığını kaydetti.

SALGIN TEHLİKESİ

Okulların haftada 2 gün edinmek üzere kademeli olarak açıldığını hatırlatan Tuncer, Diyarbakır’da 510 bin öğrencinin olduğuna sinyâl ederek, “Bu kadar yoğun öğrencinin olduğu kentte, sınıf problemi var. Felaket kararı olan okullara dışarı giden çocukların başka okullara gönderilmesi, pandemiyle birlikte salgının yayma riskini artırmaktadır” dedi.

Okullar hakkında bahşedilen yıkım kararından bir ay önce farkında olan olduklarını dile getiren Tuncer, okulların yıkılma kararından sonra herhangi bir alıştırma yapılmadığını vurgulayarak, “Bu anlamda iktidar yönetememe, süreci okuyamama durumu var. Yani yaz süreciyle birlikte pandeminin biteceği, bu bitişle birlikte normalle döneceğini, okulların o koşullarda açılacağını planladı. Lakin görüldüğü üzere pandemi yoğun olarak devam ediyor” diye konuştu.

‘KAZA RİSKLERİNDEN MİLLİ EĞİTİM SORUMLUDUR’

Söz konusu okullar hakkında afet kararı verilip öğrencilerin diğer okullara dağıtılarak sınıfların daha da kalabalıklaştırılmasını eleştiren Tuncer, “Değil sağlıklı eğitim, bu çocukların ulaşım, servis problemi, yemek problemi, belli yerlerde -özellikle Seyrantepe’den Güner Ekinci’ye öğrencileri getirme planları- trafik yoğunluğu ve doğacak sonuçlardan Milli Eğitimin sorumluluk sahibi olacağı durumlardır. Biz buna ilişkin çözüm önerilerimizi sunduk. Eğer çözüm önerilerimizi dikkate alsalardı keza pandemi yoğunluğunu azaltacaktık hem de yüz yüze eğitimin açılmasında katkımız olacaktı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu