Gündem

Doktorlar ‘Üç ay yaşar’ dedi 2,5 yaşında ayaklandı

ANTALYA’da doktorların 3 ay ömür biçtiği allah vergisi ağır sara ve belirli tedavisi bulunmayan mikrosefali (baş küçüklüğü) hastası 2.5 yaşındaki minik Ata, fizik çare ile başını tutabiliyor, doktorunun yardımıyla kısa süreli de olsa ayağa kalkabiliyor.

Abone ol

Antalya’da yaşamış Tarık ve Ceylan Özdemir çifti 2017 yılı aralık ayında birincil çocuklarının dünyaya gelmesinin mutluluğunu yaşadı. Son derece sağlıklı olan erkek çocuklarına Soy ismini veren genç çift, günler ilerledikçe çocuklarının davranışlarında farklılıklar gözlemledi.

İddialara tarafından, doğumun gerçekleştiği özel hastanede son derece sağlıklı dünyaya geldiği söylenen minik Ata’yı başka bir hastaneye götüren Özdemir çiftinin bebeklerinde, sara ve belirli bir tedavisi bulunmayan mikrosefali (baş küçüklüğü) hastalığı teşhis edildi.

3. ayına dek çoğu kez nöbetler geçiren minik Ata, çoğu kere yoğun bakıma kaldırıldı ve hayat mücadelesi verdi. Bu süre içerisinde turizmci anne Ceylan Özdemir de işini ayrılmak zorunda kaldı, babaysa gündüzlerini işte, akşamlarını hastane koridorlarında geçirdi. Aile, ufak yavrularını hayatta tutabilmek için hastane hastane gezdi. Doktorlardan ‘3 ay yaşar’ cevabı bölge aile, ümidini yitirmedi. Cet, baba ve annesinin şefkatiyle yaşama tutundu.

Doktorlar 'Üç ay yaşar' dedi 2,5 yaşında ayaklandı

şu anda 2.5 yaşını dolduran ufak Soy, evinde haftada 2 seans olmak üzere fizik çare alıyordu, ama pandemi sürecinde ara verilmek zorunda kaldı. 2 aydır her yerde fizik çare almaya başlayan Soy, el parmaklarını kilitlemeye başlarken, el ve ayaklarındaki gevşeme gözle görülmeye başladı. Ailenin en büyük mutluluğu ise Ata’nın başını düz şekilde tutabilmesi ve doktorunun yardımıyla kısa süreli de olsa ayağa kalkabilmesi oldu. Anne Ceylan Özdemir ise o anları cep telefonu kamerası ile kaydetti sosyal medya hesabından paylaştı.

“Kafasını dengeli tutuyor”

Oğlunun gelişim sürecinden duyduğu mutluluğu dile getiren anne Ceylan Özdemir, “Ata şu an iki buçuk yaşında, yaklaşık üç ay sonradan 3 yaşına girecek. Maalesef hastalığının verdiği etkenlerden nedeniyle bir çok uzvunu gerçekleştiremiyordu. Fakat zamanla çoğu yol katedebildik. Bunda fizik tedavinin rolü var. 7 ay boyunca fizik çare alamadık, pandemi döneminde gerileme oldu. 5, 6 haftadır fizik çare almaya başladık. Ata, kaybettiği bir çok şeyi geri almaya başladı. Soy, normalde kafasını hiçbir şekilde tutamıyordu, öne doğru atıyordu. Şu anki durumuna bakacak olursak ilerleme kaydediyoruz. Fizik tedaviyle nöbetlere de faydası oldu. Ata hiçbir şekilde kafasını tutamıyordu. Yan ki büyük sevinç. Oturmasında bir ilerleme kaydedebiliyoruz. Annesi olarak gözlemlediğim kadarıyla rahatlıyor. En önemli şey kafasını ve vücudunu dengelenmiş şekilde tutması onun dışında rahatlaması çünkü kesintisiz yatan bir çocuktu Soy” dedi.

“Bu hali bizi mutlu etti”

Cet’nın fizik tedaviyle birlikte yavaşça ellerini de açmaya başladığını ifade eden Özdemir, “Güzel bir yol katediyoruz. İnşallah Allah müsade verirse ilerleyen zamanlarda daha hoş gelişmeler olacağını düşünüyoruz. Çok mutlu oluyoruz, bizim için çok büyük bir şey. Yürümesinin, koşmasının açık havada gizli bir şekilde nefes alabilmesi için biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Cet, 8 defa yoğun bakıma girdi çıktı. Her seferinde daha da enerjik oldu. Bu da bize umut veriyor. Soy’nın enerjik olması, tedavilerine cevap verebilmesi çok manâlı. Bu tedaviler oluyor ama kendisi de bu tedavilere yanıt veriyor. İlk fizik tedavi aldığı zamanla şu an aldığı fizik çare arasında dağlar kadar fark var. İlerleyen zamanlarda etkilerini göreceğiz. Lakin şu anki hali bizi fazla mutlu ediyor” diye konuştu.

“Başını dürüst tutabilmesi kayda değer”

Fizik tedavi uzmanı Oğuz Atılgan ise, “Cet hareketlerimizle rahatlıyor. Fizik çare hareketlerine daha iyi tepkime veriyor. İlerlemeleri günbegün veriyoruz. Başını tutabilmesini çok seri kazandı. Bu bir gelişme. Başını dürüst ve dengeli şekilde tutabilmesi beynin içten oksijenlenmesini pozitif arttırıyor. Yatış pozisyonundan bundan böyle ayakta durma pozisyonuna geçmemiz lazım. Bunu temin etmek için de duruş egzersizleri yapıyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu