Ekonomi

Dolar, gece yarısı TL karşısında rekor tazeledi

Piyasalar haftaya hareketli bir başlangıç yaptı. Dolar/TL gece yarısı işlemlerinde 7,82’yi aşarak rekor kırdı. Kur daha sonra 7,70’in altına çekildi.

Dolar, gece yarısı TL karşısında rekor tazeledi

Dolar/TL yeni haftaya 7,82’yi aşarak rekorla başladı.

Geçen hafta kısa bir süreliğine Merkez Bankası’nın 200 baz puan faiz artışının peşinde layık kazanan Türk Lirası, dolar aleyhinde layık kaybı yaşamaya devam ediyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen haftaki sürpriz faiz artımı peşinde dolar/TL 7.51’e kadar gerilemiş arkasında BDDK’nın swap adımı da iyimserliğe destek olmuştu.

TL geçen hafta Perşembe ve Cuma günü aynı ülke para birimlerinden fazla ayrışsa da dolardaki layık kazancı ve küresel piyasalardaki satış baskısı iyimserliği azaltmıştı.

TCMB’nin politika faizini yükseltmesinin gerisinde likidite adımlarını Cuma günü ardından her yerde şekillendirmeye başladı.

TCMB az kalsın iki ay aranın ardındaki baştan piyasaya politika faizi ile fonlama sağlamaya başlarken bankacılar PPK öncesi %10.69 seviyesindeki ağırlıklı sıradan fonlama maliyetinin kısa sürede %11’e, peşinde %11.50-11.75 bandına yaklaşmasını bekliyorlar.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Cuma günü itibaryla %10.88 oldu.

Enflasyonun aşağıda kalan para politikası sıkılığı, ilk kez lokaller elde etmek üzere dövize yeni bir yönelim getirip getirmeyeceği izleniyordu. Sıkılaşırma adımları gerisinde 218 milyar dolar ile zirveye yakın olan lokallerin altın dahil döviz mevduatlarının seyri piyasada yakından izlenecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu