Ekonomi

Dolar milyarderlerinin serveti 10,2 trilyon dolara yükselerek rekor kırdı

İsviçre merkezli yatırım bankası UBS ve çokuluslu danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers (PwC)’ın “2020 Mal Varlığı Raporu”nu yayınladı. Buna tarafından, Temmuz 2020’nin sonunda dünyanın en varlıklı takriben 2 bin 200 kişisinin serveti 10,2 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı. 2017’de, bir önceki rekorda, milyarderlerin serveti 8,9 trilyon dolar olarak açıklanmıştı.

MİLYARDERLERİN SAYISI 2 BİN 189’A ÇIKTI

Raporda, artışın nedeni menkul kıymetler fiyatlarındaki yükseliş olarak gösterilirken; söz konusu dönemde dolar milyarderlerinin sayısı da 2 bin 158’den 2 bin 189’a çıktı. Rapora göre, dolar milyarderlerinin bu yılın nisan-temmuz döneminde servetlerini yüzde 27,5 artırması dikkati çekti. Mal Varlığı raporunda, her sektördeki milyarderlerin nisan- temmuz döneminde servetlerinin çift haneli arttığına yer verilerek, teknoloji, sıhhat hizmetleri ve imalat sektörlerindeki milyarderlerin servetlerindeki artışın yüzde 40 civarında olduğu belirtildi.

TEKNOLOJİ MİLYARDERLERİNİN SERVETİ YÜZDE 42,5 ARTTI

2018’den, Temmuz 2020’ye değin, teknoloji milyarderleri servetlerinin yüzde 42,5 artırarak 1,8 trilyon dolara yükselttiğine yer bahşedilen raporda, sıhhat sektöründe etkinlik belirten milyarderlerin de bu dönemde servetlerini 50,3 artarak takriben 259 milyar dolara çıkardığı ifade edildi. Milyarderin servetinin üçte biri ABD’ye ait olurken, bunu Çin ve Almanya izledi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da ise 119 milyarderin toplam serveti 595 milyar dolar oldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bahattin Gönültaş

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu