Ekonomi

Dolar ve avro bugün de boy noktasını bir adım yukarı taşıdı!

Son iki aydır anında her gün rekor tazeleyen dolar, bugün de tarihi ziresini 7,85’e taşıdı. Avro ise 9,16’yı aştı.

Dolar ve avro bugün de zirve noktasını bir adım yukarı taşıdı!

Türk Lirası’nın tanıdık olmayan para birimleri karşısındaki erimesi sürüyor. Yaklaşık son iki aydır hemen her gün rekor seviyesini yenilene dolar, bugün de 7,84 seviyesinin üstüne çıkarak tarihi zirvesini bir adım öteye taşıdı. Avro/TL de 9,16 ile rekor tazeledi.

Piyasalar bugün açıklanacak olan Yeni Idareli Program’a (YEP) odaklanmış durumda. Dün yaşanan çabuk yükselişlerle uyarı çeken döviz kurlarında bugün de benzer tablo devam ediyor. Piyasaların açılmasıyla birlikte yükseliş sürat kazanırken dolar/TL, 7,8539 ile tarihi zirvesini yeniledi. Avro/TL ise 9,16’yı aşarak rekor kırdı. Dün 10 lira barajını aşan İngiliz Sterlini de dolar ve avro gibi tırmanışına devam ediyor ve TL karşı 10,0895’e kadar çıktı.

ALTIN YATAY, PETROL DÜŞÜYOR

Altın fiyatları doların son iki ayın zirvesinden gerilemesiyle yatay seyretti. Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1.880 dolar seviyesinde işlem fark etti. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,2 layık kazanarak 1.885 dolar seviyesine yükseldi.

Petrol fiyatları koronavirüs salgını sebebiyle talep üzerindeki oluşan baskının süreceğine karşın endişelerin ABD’nin yardım paketi açıklayacağına karşın umutları gölgede bırakmasıyla geriledi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı 17 sent gerileyerek 42,26 dolardan işlem fark etti. Aralık ayı vadeli işlemler ise yüzde 0,4 layık kaybederek 42,68 dolara geriledi. ABD hafif ham petrolü yüzde 0,5 gerileyerek 40,38 dolar seviyesinden işlem gördü.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu