Dünya

Donald Trump o örgütü terör listesine alacak

ABD Başkanı Donald Trump, beyazların üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan ve Antifa’yı yeni dönemde terör örgütü listesine alacak.

Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump’ın siyahi topluma karşın açıklayacağı yeni planı dahilinde, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı grup Ku Klux Klan ve ülkedeki sokak eylemlerinde yaşanan şiddetin sorumlusu olarak görülen Antifa’yı “terör örgütü” olarak tanıyacağı belirtildi.

Fox News, Trump yönetiminin, siyahi Amerikalılara yönelik yeni politikalarının belirlendiği plana ulaşarak, kamuoyuyla paylaştı. Söz konusu plana kadar, siyahilerin, gereklilik duyduğu sermayeye ulaşmaları 500 milyar dolara kadar artırılırken, plan kapsamında siyahilerin yönetiminde 500 bin yeni iş yeri açılması ve 3 milyon istihdam oluşturulması öngörülüyor.

Keza planda, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı grup Ku Klux Klan ve ülkedeki cadde eylemlerinde yaşanan şiddetin sorumlusu olarak görülen Antifa’nın “terör örgütü” olarak tanınacağı belirtilirken, siyahilere yönelik “linçlerin” de “nefret edilen şey suçu” zarfında değerlendirileceği vurgulandı.

Trump’ın, söz konusu planı gün içinde Georgia’da siyahi toplum ile bir araya geleceği etkinlikte resmen duyurması bekleniyor.

ABD’de ırkçılık tartışmaları

Siyahi Amerikalı George Floyd’un, 25 Mayıs’ta üçkâğıt şüphesiyle Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde gözaltına alınırken hayatını kaybetmesinden bu yanlamasına Portland’ta ırkçı adaletsizlik ve polis şiddeti üzerine protestolar devam ediyor.

Nezaret esnasında yere yatırılan 46 yaşındaki Floyd, polis memuru Derek Chauvin’in uzun vakit boynuna diziyle bastırması sebebiyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke geneline sıçramıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu