Teknoloji

Dosyalara Online Virüs Taraması Yapabileceğiniz 6 İnternet Sitesi

Online virüs taraması yapabileceğiniz siteler, bilgisayarınızdaki antivirüs programını kullanmanıza gerek kalmadan, spesifik dosyalar üstünde virüs taraması görevini gerçekleştiriyor. Kullanması epeyce basit olan bu siteler doğruca, virüslü olabilecek dosyaları söz konusu siteye upload ederek, bir korkutma içerip içermediğini teftiş edebiliyorsunuz.

Natürel online virüs tarama yapabildiğiniz sitelerin avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunuyor. Birdenbire fazla dosyayı benzer anda yükleyememeniz, ücretsiz olarak sınırlı hizmet sunmaları ve sözde gibi durumlar bu dezavantajlara misal verilebilir. Hazırsanız gelin daima birlikte bedava online virüs tarama sitelerine yakından bakalım.

Online virüs tarama yapabileceğiniz en iyi internet siteleri:

VirusTotal MetaDefender Cloud Avira Jotti’s Malware Scan Kaspersky VirusDesk FortiGuard Online Scanner

VirusTotal

ücretsiz virüs tarama sitesi virustotal

Dilekçe kolaylığı ve erişilebilirlik gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda VirusTotal, oldukça başarılı bir meslek ortaya çıkartıyor. VirusTotal doğru, ZIP ve RAR evraklar dosyaları dâhil her türlü dosyayı siteye yükleyerek çeşitli virüs tarama motorları sayesinde virüs taramanızı kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Lakin dezavantaj olarak her seferinde tek bir dosya tarayabiliyorsunuz ve bu tek bir dosyanın boyutu en fazla 550 MB olabiliyor.

BAŞKACA Chrome, Firefox ve Microsoft Edge tarayıcılarına uzantı olarak eklenebilen VirusTotal, internet sitelerini ve indirmeleri de zararlı yazılım ve zararlı linkler yönünden tarayabiliyor. E-posta yoluyla da tarama yapabilen VirusTotal, email protected adresine yolladığınız dosyaları sizin için tarıyor. Keza bütün bunların yanı sıra VirusTotal’ın Android için mobil uygulaması da bulunuyor. Bu özellikler sebebiyle VirusTotal, kullanıcıya en iyi hizmeti sunan bedava virüs tarama sitelerinden biri olarak değerlendiriliyor.

MetaDefender Cloud

ücretsiz virüs tarama sitesi metadefender cloud

Piyasada yer alan bedava online virüs tarama yapan sitelere kıyasla daha kesin ve iyi sonuçlar verebilen MetaDefender Cloud; yüklediğiniz dosyaları Microsoft, Kaspersky, McAfee ve AVG gibi popüler antivirüs servisleri dâhil 30’un üzerinde antivirüs motorundan geçirerek kapsamlı bir aramaya yan tutuyor. Fakat MetaDefender’ın en büyük dezavantajı; tek seferde sadece tek bir dosya yükleyebilmeniz ve bu dosyanın boyutunun maksimum 140 MB olabilmesi.

MetaDefender Cloud’un bazı bedava online virüs tarama sitelerinden bir diğer öbür yönü de 7Z ve exe formatında ki dosyaları da yükleyip tarayabilmeniz. Keza MetaDefender; resim, video ve sanki medya dosyalarını tarayabiliyor ve bunun yanında IP, URL ve Domain taraması yapabiliyor. Chrome için de bir uzantısı bulunan MetaDefender, uzantı bir uçtan bir uca internet sitelerini ve indirmeleri otomatik olarak kullanıcılar için tarayabiliyor.

Avira

avira ücretsiz virüs tarama sitesi

Yılların antivirüs programı olan Avira, bir süredir kullanıcılarına online virüs tarama hizmeti de sunuyor. Öteki ücretsiz virüs tarama siteleriyle adeta aynı mantıkta çalışan Avira, taramalarını sadece kendi antivirüs motoru üzerinden gerçekleştiriyor. Dosya tarama yönünden ise diğer seçeneklerin bir adım önüne geçen Avira, kullanıcılara en fazla 50 MB’lık 5 adet dosyayı tek seferde yükleme imkânı tanıyor.

Dosya sistemiyle aynı şekilde 5 bambaşka URL’yi de benzer anda tarayabildiğiniz Avira’nın, sonuçları size ulaştırmak için e-posta bilgisi istediğini de belirtmekte menfaat var. Ayrınca VirusTotal’de olduğu gibi Avira’da da dosyalarınızı e-posta yoluyla email protected adresine yollayıp virüs taraması yaptırabiliyorsunuz.

Jotti’s Malware Scan

ücretsiz virüs taraması Jotti's malware scan

Jotti’s Malware Scan, listede bulunan diğer bedava online virüs tarama sitelerine göre ortalama bir performans bildiren site. Piyasadaki birçok virüs tarama sitesi gibi tek seferde bir dosya yükleyebildiğiniz Jotti’s Malware Scan’de dosyaların her biri en fazla 100 MB olabiliyor. 12’nin üzerinde bambaşka virüs motorundan geçen dosyalarınız ise epeyce açıklayıcı sonuçlar ile kullanıcılara sunuluyor.

Verdiği sonuçlarda değişken yer alan yazılımları, gerçekten zararlı olan yazılımlardan epeyce başarılı bir şekilde ayıran Jotti’s Malware; aralıksız önünüze reklamlar çıkan site arayüzü, yavaş tarama yapması gibi dezavantajlara sahip. Bir Takım zamanlarda ise yoğunluğa kadar Jotti sizleri sıraya alıp, nispeten uzun süreler beklemenize sebep olabiliyor.

Kaspersky VirusDesk

Kaspersky VirusDesk ücretsiz virüs taraması

Uzun yıllardır zararlı yazılımlardan korunma sektöründe en bilinen isimlerden biri olan Kaspersky, ücretsiz online virüs tarama sitesiyle de kullanıcılara hizmet veriyor. Kullanımı gayet kolay olan bu sitede URL linkini yapıştırıp veya yükleme butonuna basıp dosyanızı yükleyerek basit bir şekilde tarama yapabiliyorsunuz ve sonuçlarınız da aynı sayfa üzerinde karşınıza çıkıyor.

Tek seferde yalnızca 50 MB’a kadar dosya yükleyebiliyor olmanız ise Kaspersky VirusDesk’in en büyük dezavantajı olarak nitelendiriliyor. BUNUN DIŞINDA Kaspersky, piyasada yer alan diğer virüs tarama sitelerine göre daha süratli taramalar gerçekleştiriyor ve sonuçları çok ayrıntılı bir şekilde kullanıcılara sunuyor. Güvenilirliği ve tecrübesiyle ön plana meydana çıkan Kaspersky, kullanıcılara yılların popüler virüs tarama motorunun hizmetini bedava bir şekilde sunuyor.

FortiGuard Online Scanner

FortiGuard Online Scanner

Kullanımı en kolay online virüs tarama sitelerinden biri olan FortiGuard Online Scanner, listede yer alan öteki virüs tarama siteleriyle yaklaşık olarak benzer mantıkta çalışıyor. Göz Atmak istediğiniz dosyayı yüklüyorsunuz, e-posta adresinizi giriyorsunuz ve kısa sürede sonuçlar elinize ulaşıyor. FortiGuard’ın bu kullanışlılığının önündeki en büyük engel ise dosya boyutu oluyor, çünkü FortiGuard’da en fazla 10 MB’a kadar dosya taraması yapabiliyorsunuz.

10 MB ile sınırlı olan dosya boyutu FortiGuard’ın en büyük dezavantajı olurken; bu sitenin, listede bulunan bir takım öteki online virüs tarama siteleri gibi uzantı olarak ekleme olanağı da bulunmuyor. Yine kullanımı epeyce kolay olan FortiGuard, küçük dosyalarınızı hızlı bir şekilde incelemek istiyorsanız elinizin aşağı bulundurabileceğiniz bir online virüs tarama sitesi.

En iyi bedava online virüs tarama siteleri nelermiş? Yakından bir göz attığımız içeriğimizin sonuna geldik. Online virüs tarama siteleri, bilhassa bilgisayarına antivirüs programı indirmek ve bu programları satın almak istemeyen kullanıcılar için oldukça faydalı oluyor. Sizler online virüs tarama siteleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Listede bulunan sitelerden birini ya da birkaçını jurnal olarak kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu