Ekonomi

Döviz fırladı, en az aidat eridi

TL’deki tarihi bedel kaybı devam ediyor. Dolar kuru dün bir defa daha rekorunu yeniledi. Pound da ilk önce 10 liranın üstüne çıktı. Olan yine en düşük ücrete oldu. Eriyen en az ücret 300 doların altına düştü

Döviz fırladı, asgari ücret eridi

EKONOMİ SERVİSİ

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı devam ediyor. Hazine Bakanı Patent Albayrak, Türk Lirası’daki bu layık kaybını ‘rekabetçi kur’ söylemleriyle geçiştirse de asgari ücretlinin maaşı dolar karşısında eridi. Haftanın ilk işlem gününde dolar kuru 7,83’ü, avro 9,10’u, pound ise öncelikle 10 seviyesini aştı.

Merkez Bankası’nın Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e çıkarması, Türk Lirası’nı desteklemiş ve Dolar/TL kuru 7,70’li seviyelerden 7,50’lere dek geri çekilmişti. Ama bu tesir kısa sürdü. Dolar kuru dün 7,83’e değin çıktı.

Kurdaki yükseliş ile ilgili Bakan Albayrak’ın ‘Maaşınız dolarla mı?’ sözleri hâlâ akıllarda. Oysa maaşını TL ile alan ücretlinin parası her gün eriyor. Dün yaşanan kur sıçramasının arkasında minimum ödenti 300 doların altına düştü. Ocak ayında 390 dolar olan 2 bin 324 liralık minimum vergi 296,8 dolara geriledi.

Yılbaşından bu yana layık kaybı yüzde 31

Son bir ayda Türk Lirası dolar aleyhinde yüzde 7’lik bir layık kaybı yaşadı. Yılbaşından bu yandan TL’deki değerinde kaybı yüzde 31’lere dek çıktı.
Türk Lirası’ndaki bu süratli bedel kaybının bir nedeni de Dağlık Karabağ krizinin piyasaları etkilemesi oldu. Haftasonu Ermenistan ile Azerbaycan aralarında yaşanan çatışmalar ve Türkiye’nin Dağlık Karabağ krizine müdahil olması dolar kurunu yukarı dürüst hareketlendirdi.

TL’deki değer kaybının başka bir nedeni ise Merkez Bankası’nın azalan döviz rezervlerinin ülkenin TL’yi destekleme kapasitesine olan güveni azaltması olarak dile getiriliyor. Koronavirüs salgını sebebiyle ülkeye döviz girişinde yaşanan düşüş de kurdaki yükselişin diğer bir nedeni olarak gösteriliyor.

***

Cenevre’de minimum vergi 34 bin TL

Türkiye’de minimum vergi 300 doalrın altına inerken Cenevre’de dünyanın en yüksek seviyesine çıktı. İsviçre’nin Cenevre kantonunda sandık başına dışarı giden ahali, dünyanın en yüksek en düşük ücreti için evet dedi. Önceki gün yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 57,8’i Cenevre’de saatlik minimum ücretin 23 İsviçre frangına (190 Türk Lirası) yükseltilmesini kabul etti.

Yeni yasaya kadar, haftalık 40 saat alıştırma baz alındığında aylık minimum ödenti 4 bin 100 İsviçre Frangı (33 bin 880 TL) olacak. Kiraların çok pahalı olduğu kentte 30 bin çalışan için sevindirici bir gelişme olarak görülüyor. öte yandan Cenevre, daha önce de 2 kere asgari ödenti için referanduma gitmişti. En Düşük ücret teklifi, 2011’deki referandumda yüzde 54 ret oyuyla, 2014’teki referandumda ise yüzde 66 ret oyuyla geri çevrilmişti.

***

Asgari vergi daha önce kaç dolardı?

doviz-firladi-asgari-ucret-eridi-786340-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu