Sağlık

DSÖ açıkladı: Koronavirüsten ölenlerin sayısı açıklanandan pozitif

Dünya genelinde koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı onay edilen verilere göre 1 milyonu aştı. Konuya ilişkin tanımlama yapan DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, hakiki sayının açıklanandan daha yüksek olduğunu kaydetti.

DSÖ açıkladı: Koronavirüsten ölenlerin sayısı açıklanandan fazla

Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni müşteri koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısının dün itibarıyla 1 milyonu geçtiğinin doğrulama edildiğini belirterek, “Gerçek rakam kesinlikle bundan daha yüksek” dedi.

AA’da bulunan habere tarafından, Ghebreyesus, ABD’nin New York kentinde Birleşik Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında Covid-19 salgınına ilişkin düzenlenen etkinliğe video konferans yoluyla katıldı.

Salgının dünya genelinde gidişatına değinen Ghebreyesus, “Dün, Covid-19’a karşısında müşterek mücadelemizde nahoş bir dönüm noktası oldu. Bir milyon insanın bu yeni virüsten nedeniyle hayatını kaybettiği tasdik edildi. Hakiki sayı kuşkusuz bundan daha yüksek. Daha fazla insan da dünyanın her yerindeki hastanelerde hayat mücadelesi veriyor” dedi.

Bireylerin, toplumlar ve ekonomilerin korku ve belirsizliğin pençesinde olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, “Bilim, bize yeni testler, terapötikler ve umarız fakat bir aşı şeklinde çözümler sunuyor. Oysa dayanışma olmadan bilim ve çözümler etkisiz kalacaktır” uyarısında bulundu.

AŞI ÇALIŞMALARINDA SON KOŞUL

DSÖ benzeşen güdümünde yürütülen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) hakkında da data veren Ghebreyesus, dünya nüfusunun yüzde 70’ine tekabül eden 167 ülkenin şimdiye değin COVAX’a katıldığını bildirdi.

Covid-19 aşısının bütün ülkelere eşit ve adil şekilde dağıtılmasını amaçlayan COVAX’a Çin, Rusya ve ABD ise demin katılmadı.

DSÖ, COVAX vasıtasıyla 2021 sonuna kadar 2 milyar doz aşıya ulaşmayı hedefliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu