Sağlık

DSÖ Avrupa Ofisi, Türkiye’nin Koronavirüsle Mücadelesini Övdü

Dünya Sağlık Durumu Örgütü, geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı’nın açıklamalarından sonra bakanlıktan bir yorumlama beklediğini belirtmişti. Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) Avrupa Alan Ofisi, şu anda de Avrupa’da COVID-19 verilerinin raporlanmasının düzenli ayla getirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. DSÖ, nisan ayından ağustos ayına değin deneme kapasitesini üç katına çıkardığını açıkladı. Örgüt, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Dünya Sıhhat Örgütü Avrupa Alan Ofisi, Türkiye’nin belirti göstermeyen kişiler de dâhil olmak üzere tarama testlerini edebilmek amacıyla Nisan ayındaki günlük test kapasitesini, Ağustos ayından itibaren üç katına çıkarmasını ve virüsün yayılmasını önleme stratejisini takdire şayan bulmaktadır.”

“Türkiye, bulgu bildiren ve göstermeyen tüm COVID-19 fazla vakaları izole ediyor”

covid-19, koronavirüs, coronavirus

Sağlık örgütü, Türkiye’nin stratejisinin, bulgu göstermeyen kişiler de dâhil almak üzere daha artı insana ulaşabilmesini olası kıldığını ifade etti. Yapılan açıklamada, tehlike altındaki kişilerin, belirsiz ve muhtemel vakaların, onaylanan vakaların yakın bağlantı ettiği şahısların test açısından önceliklendirildiği ifade edildi.

Koronavirüs testlerinin epeyce kayda değer olduğunun belirtildiği açıklamada, “Türkiye, semptom gösteren veya göstermeyen bütün COVID-19 pozitif vakalarını izole etmektedir. Bu yaklaşım, bulaşma zincirini canını yakmak için bir ön koşuldur” denildi.

koronavirüs hastane, koronavirüs doktor, yoğun bakım

Veri toplama ve salgına yönelik önlemlerin Uluslararası Sıhhat Yönetmeliği‘ne ahenkli olması gerektiğini söyleyen sağlık örgütü,Raporlama ve veri toplama mekanizmalarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için Türkiye’nin de dâhil olduğu tüm aza ülkeler ile gerek görüldüğü ölçüde uyumlu istişarelere devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Dünya Afiyet Örgütü, keza planları arasında salgına ait veri paylaşımlarını iyileştirme, kanıtlara dayalı kararları destekleme ve bu süreçte karşılaşılan sorunlar ile bunların çözümlerini ele almak için alan ülkelerini bir araya getirmek olduğunu duyurdu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu