Gündem

DSÖ, verileri içten izah etme çağrısı yaptı, Bakan Koca o bölümü görmezden geldi

Dünya Afiyet Örgütü, Türkiye’ye Covid-19 verilerinin DSÖ’nün düzenlemelerine yerinde bir şekilde bildirilmesi çağrısında bulundu. Açıklamaya ilişkin değerlendirmede çağrıya yanıt vermeyen Koca, test kapasitesinin artırılması yönünde yapılan övgüye teşekkür etmekle yetindi.

DSÖ, verileri doğru açıklama çağrısı yaptı, Bakan Koca o bölümü görmezden geldi

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesel Ofisi, Türkiye’nin Ağustos ayından bu yana koronavirüs testi kapasitesini artırmasını “övgüye değerinde” bulduğunu belirtirken, Covid-19 verilerinin DSÖ’nün düzenlemelerine uygun bir şekilde bildirilmesi çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Deneme gerçekleştirmek virüs nerede olduğunu anlayabilmek, daha artı yayılmasını durdurmak için filyasyon ve yalıtım gibi girişimlerde bulunabilmek için kritik bir sıhhat önlemidir” ifadeleri yer aldı.

DSÖ Avrupa Yöresel Ofisi hem Türkiye dahil bütün üye ülkelerle bilgi bildirme ve veri toplama mekanizmalarını kuvvetlendirmek için istişarelerin sürdüğünü bildirdi.

öte taraftan DSÖ Avrupa Yöresel Ofisi, Covid-19 verilerinin DSÖ’nün düzenlemelerine yerinde bir şekilde bildirilmesi için çağrıda bulundu. Açıklamada bu sayede bilgi birleştirme ve yapılacak karşısında hamlelerin “harmonize edilebileceğini” ifade etti.

ÖVGÜYE TEŞEKKÜR ETTİ, UYARIYI GÖRMEZDEN GELDİ

Laf konusu açıklamaya ilişkin değerlendirmelerde yer alan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “DSÖ bugün Avrupa Bölgesinde COVİD-19 veri raporlamasını ahenkli ayla getirmek için yayınladığı basın bildirisi ile virüsün yayılmasını önleme stratejimizi takdir etti. Türkiye bu konuda da deneyimini paylaşmaya hazır. Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge’ye teşekkür ederim” dedi.

Koca’nın DSÖ’nün verileri içten bildirilmesi çağrısına ilişkin açıklama yapmaması ise dikkat çekti.

dso-verileri-dogru-aciklama-cagrisi-yapti-bakan-koca-o-bolumu-gormezden-geldi-788141-1.

DSÖ: BELİRTİ VE SEMPTOMLARDAN BAĞIMSIZ LABORATUVAR TESTİ POZİTİF OLANLAR COVID-19

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın arkasında yaptığı açıklamlarda, Türkiye’de vaka sayısının gizlendiği iddialarına cevap vermişti. Açıklamalarıyla vaka sayısının dürüst verilmediğini itiraf eden Koca, “Hasta sayısı sadece hastaneye yatan hasta sayısı değildir. Hasta sayısı; hasta, semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan hastanede yatmayan; semptomu olan ve hastanede yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün tasdikli olgu tanımına kadar ise; Klinik semptom ve semptomlardan bağımsız olarak laboratuvar testi pozitif olanlar Covid-19 olarak kabul ediliyor ve ülkeler salgın sürecini “onaylı vaka” sayısı ile ölçüyor.

VAKA SAYISI, HASTA SAYISI OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Sıhhat Bakanlığı temmuz ayında günlük olarak paylaştığı koronavirüs verilerinin ifadesinde değişikliğe gitmişti. 28 Temmuz tarihinde koronavirüs tablosunda ‘Vaka Sayısı’ olarak belirli kısım, 29 Temmuz’da ‘Hasta Sayısı’ olarak değiştirilmişti.

dso-verileri-dogru-aciklama-cagrisi-yapti-bakan-koca-o-bolumu-gormezden-geldi-788142-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu