Eğitim

DTCF’de 440 yazma eser kayıp: Ne zaman kaybolduğu bile bilinmiyor!

Sayıştay’ın Ankara Üniversitesi 2019 Yılı Yoklama Raporu’nda Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde 440 yazma eserin kayıp olduğu ortaya çıktı. Kütüphane görevlileri Sayıştay denetçilerine, “Kitapları en son kimin ödünç aldığına karşın log kayıtları tutulmadı ve silinme işlemiyle birlikte bu nesil arşiv da yok edildi” dedi.

DTCF’de 440 yazma eser kayıp: Ne zaman kaybolduğu bile bilinmiyor!

Sayıştay’ın Ankara Üniversitesi 2019 Yılı Yoklama Raporu’nda Türkiye’nin ilk fakültelerinden birisi olan Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) 440 yazma eserin kayıp olduğu ortaya çıktı. Sayıştay denetçileri bu eserlerin kaybolmasında sorumlunun kim olduğunu saptama edemezken, senelerdir eserlerin kayıt alma işleminin sürmesini manidar bularak, “Yıllar içinde oluşan kayıp ve eksikliklerin zamana yayılarak ortaya çıkması muhtemel sorunlardan kurtulma çabasının bir sonucu olduğu düşünülmekte” saptamasında bulundu.

ANKA’nın haberine göre, Sayıştay raporunda 2013 yılı öncesinde DTCF’deki 15 bin yazma eserin Kamu Masraf ve Muhasebe Bilişim Sisteminde (KBS) tescil işleminin başladığı, ama aradan geçen zamana karşın tescil işleminin bitirilemediği belirtildi.

Rapora kadar KBS’ye antre sırasında 2008 adet nadir yazma eserin sayım fazlası olarak antre kaydı yapıldı, 440 adet kitabın kaydı ise sistemden düşürüldü. Sayıştay denetçileri 440 eserin kaydının neden düşürüldüğünü tespit etmek için kütüphane görevlileriyle görüştü. Kütüphane görevlileri Sayıştay denetçilerine, “Kitapları en son kimin ödünç aldığına karşın log kayıtları tutulmadı ve silinme işlemiyle birlikte bu nesil kayıtlar da değil edildi” dedi. Denetçiler yaptıkları incelemede kitapların ödünç verilmeden de kullanıcılar göre kütüphaneden çıkarılabileceğini de saptama etti.

KAÇ YILDIR KAYIP O BİLE BİLİNMİYOR

Sayıştay raporunda kitapların kimin ihmali sonucu kaybolduğunun tespit edilemediği kaydedilerek, “Kitapların fiilen kaç yıldır kayıp olduğu ve düşümü yapan memurların, kayıplardan sorumlu olup olmadıklarını saptamak de olası görülmemektedir. Bu durumda denetleme ve sayım süreçlerinde eksiklikler bulunduğu anlaşılmıştır” denildi.

Sayıştay denetçilerinin rapordaki saptamaları şöyle:

“Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde yer alan yaklaşık 15 bin adet yazma eserin Ulus Harcama ve Muhasebe Bilişim Sisteminde (KBS) taşınır kayıtlarına alma işlemlerinin tamamlanmaması sorununun Sayıştay Raporlarına yansımış olmasına rağmen 2019 yılında da çözüme kavuşturulmamasının işin özelliğiyle ilgili olmadığı, yıllar içinde oluşan kayıp ve eksikliklerin zamana yayılarak ortaya çıkması mümkün sorunlardan kurtulma çabasının bir sonucu olduğu düşünülmekle birlikte anılan eserlerin tescil altına alınmaması sonucunda, ilerleyen tarihlerde eserlerin yok olması veya hasar görmeleri halinde, meydana gelecek millet zararının ve bu zarardan sorumlu tutulacak ilgililerin tespitinde güçlük yaşanması riski de devam etmektedir. Bir diğer ifadeyle, dinç bir tescil sisteminin kurulmaması olası sorunların soruşturulmasına da engel teşkil edecektir.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu