Gündem

Düğüne katılan aileden takriben 20 kişi koronavirüse yakalandı, 2’si hayatını kaybetti

Ordu’da katıldıkları düğünden sonra koronavirüs belirtileri göstermeye başlayan aileden yaklaşık 20 kişinin test sonucu fazla çıktı, 2 kişi salgın sebebiyle hayatını kaybetti. Aile “Toplumu bir araya getirmekten uzakta durmalıyız” dedi.

Düğüne katılan aileden yaklaşık 20 kişi koronavirüse yakalandı, 2’si hayatını kaybetti

Ordu’nun Ünye ilçesinde, yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan ve çare gördükleri hastanede 9 gün arayla hayatını kaybeden Halis ve Hasan Sarı kardeşlerin aile bireyleri, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının önemine şive yaptı. Hastalık sürecini anlatan aile bireyleri, “Toplumu bir araya getirmekten uzakta durmalıyız” mesajını verdi.

AA’da yer alan habere kadar, Çatak Mahallesi’nde yaşayan Sarı ailesinin fertlerinde, 8 Ağustos’ta gerçekleştirdikleri düğün töreni sonrası Covid-19 belirtileri görülmeye başlandı.

Bunun üstüne farklı zamanlarda deneme yaptıran Sarı ailesinden takriben 20 kişiye, Covid-19 artı tanısı kondu. Bu kişiler çare için gerekli ilaçları verilerek evlerinde izole edildi. 88 yaşındaki Halis Sarı, durumunun ağırlaşması üstüne götürüldüğü Ünye Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Ardından diğer bir rahatsızlığı sebebiyle hastaneye giden Sarı’nın 80 yaşındaki kardeşi Hasan Sarı’nın da yapılan test sonucunda Covid-19’a yakalandığı anlaşıldı.

Ünye Devlet Hastanesi’nde çare görebilen Hasan Sarı 12 Eylül’de, Halis Sarı ise 21 Eylül’de hayat mücadelesini kaybetti. İki kardeşin cenazeleri, Çatak Mahallesi’ndeki aile mezarlığında emrindeki yanlamasına defnedildi.

dugune-katilan-aileden-yaklasik-20-kisi-koronaviruse-yakalandi-2-si-hayatini-kaybetti-toplumu-bir-araya-getirmekten-uzak-durmaliyiz-786103-1.

KATILDIKLARI DÜĞÜNÜN ARDINDAN BELİRTİ GÖSTERMEYE BAŞLADILAR

5 çocuk babası Halis Sarı’nın oğlu Mehmet Sarı, katıldıkları düğünün gerisinde aileden 20 kişinin rahatsızlık belirtileri göstermeye başladığını söyledi.

Her birinin bambaşka yerlerde karantinada kaldıklarını bildiren Sarı, 28 Ağustos’ta hastaneye yatırılan babasının 24 gün hastanede kaldığını ve 21 Eylül’de yaşamını yitirdiğini açıklama etti. Sarı, babasının hastaneye başvurusundan 5 gün sonradan, düğüne katılmayan fakat bir arada oldukları amcasının testinin artı çıktığını kaydederek, “Hasan amcam 14 gün hastanede yattı. Rahatsızlık fazla çabuk seyretti. Hastalık ailede herkese geçti. Çocuklarımıza da bulaştı. Düğünde damada bulaştı, gelin negatif çıktı” dedi.

dugune-katilan-aileden-yaklasik-20-kisi-koronaviruse-yakalandi-2-si-hayatini-kaybetti-toplumu-bir-araya-getirmekten-uzak-durmaliyiz-786102-1.

‘BİRİNE BULAŞTI, FARK EDİLEMEDEN DİĞERLERİMİZE YAYILDI’

Maske, sosyal mesafe ve temizleme uyarılara uyduklarını savunan Sarı, katıldıkları düğünde virüsün kendilerine bulaştığını söyledi. Sarı, “Birine bulaştı, ayrim edilemeden diğerlerimize yayıldı. Bu hastalığın köyü kenti yok. Bir tarafa girdiği vakit her yere geçiyor. Mahallemizde derhal yine hastalarımız var” diye konuştu.

Cenazelerini de koronavirüs nedeniyle önlem amacıyla duyurmadıklarına muhabere eden Sarı, insanların bu cins günlerde itinalı olması gerektiğini söyledi.

Sarı, “Toplumu bir araya getirmekten uzakta durmalıyız, halkın sağlığı için uyarı etmeliyiz. Bu hastalığı beraber atlatacağız, beraber kovacağız. 1-2 kişinin gayreti ile olmaz bu meslek. Her Zaman beraber tek vücut olup bu hastalığı yenmemiz gerekiyor” dedi.

dugune-katilan-aileden-yaklasik-20-kisi-koronaviruse-yakalandi-2-si-hayatini-kaybetti-toplumu-bir-araya-getirmekten-uzak-durmaliyiz-786104-1.

‘İKİ BÜYÜĞÜMÜZÜ BİRER HAFTA ARAYLA TEKRAR TEKRAR KAYBETTİM’

Hasan Sarı’nın 7 çocuğundan biri olan Hüsne Sarı ise keza babasını hem de amcasını kaybetmenin acısını yaşadığını dile getirdi.

Eşinin ailesinin üstteki katında oturduklarını aktaran Sarı, “Ben 4 gün fazla ağır hasta oldum, 14 gün de evde karantina altındaydık, iyileştim. Çok zorlama ve acı, iki büyüğümüzü birer hafta arayla üst üste kaybettim” ifadesini kullandı. Sarı, maske kullanımına itina gösterilmesi ve kalabalık ortamlardan uzaktan durulması uyarısında bulundu.

‘SEN DE MASKENİ TAKMADAN SOKAKTA GEZERSEN NASIL ÖNÜNE GEÇİLECEK?’

Halis ve Hasan Sarı’nın 67 yaşındaki kardeşi İsmail Sarı, maske kullanımına daha pozitif özen gösterilmesi gerektiğine işaret etti. Herkesin dikkat beklemeden kurallara uyması gerektiğini vurgulayan Sarı, şunları kaydetti:

“Bir doktor, bir hemşire ne yapsın, bizim sağlığımız için çalışıyor. Sen de maskeni takmadan sokakta gezersen nasıl önüne geçilecek? Cümbür Cemaat üzerine düşeni yapacak. Biz iki acıyı tekrar tekrar yaşadık. Biz her zaman beraberdik, gittiğimiz yere beraber giderdik, şu anda ayrıldık. Kurallara uyarak inşallah bu hastalığı yeneceğiz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu