Teknoloji

Dünya Dışı Seçmenler: NASA Astronotu Seçimlerde Oy Kullanacak

Seçimler, insanların görüşlerini ifade etmeleri için onlara sunulan fırsatlardan bir tanesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kasım ayında gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimlerinde Amerikan halkı sesini duyurmaya çalışacak.

Bu seslerden biri ise gezegenimizin dışından gelecek. Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda görevli olan NASA astronotu Kate Rubins de seçimlerde oyunu kullanabilecek. Bu Nedenle dahası Dünya dışından seçmen oyu göreceğiz.

ABD’de sandıklara çağrı sürüyor

kate rubins

ABD seçimleri doğrusu ülkemizdeki seçimlerden daha farklı oluyor. Başkanlığa aday olan şahısların, Beyaz Saray’a çıkması için 538 delegeden 270’inin oyunu alması gerekiyor. Bir eyalette seçimi şampiyon, o eyaletteki bütün senatörleri kazanıyor. Tercih sürecine katılım ise genelde beklenen seviyeye ulaşamıyor.

Bu sene 3 Kasım’da yapılacak seçimler öncesinde oy hakkı olduğu açıklanan astronot Kate Rubins, yaptığı açıklamada “Herkesin oy vermesinin doğrusu kayda değer olduğunu düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Rubins sözlerine “Bunu uzaydan yapabiliyorsak yeryüzündeki insanların yapması da sanırım fazla zorlama olmayacaktır.” diye devam etti. Rubins hemen diğer iki astronot ile birlikte Rusya’da Star City’de bulunuyor. Ekim ayında uzaya gidecek olan astronot, ISS’te 6 ay geçirecek. 

Astronottan oy çağrısı

kate rubins

Rubins, hain yörüngede olması gibi nedenlerin kendisinin oy verme hakkını kullanmasına engel olmayacağını ifade etti. Keza oy vermenin demokrasiye katılım açısından epeyce önemli olduğunu dile getirirken, uzaydan oy vermenin bir övünç olduğunu söyledi.

ABD özünde bir arada bulunan bir grup ülkeden oluşuyor ve NASA’nın bulunduğu Houston da Rubins dahil böylece fazla astronotun evi olarak biliniyor. Houston eyalet yasaları ise kişilerin seçimlerde uzaydan oy kullanabilmesine müsade veriyor. Astronotlar görev kontrolle birlikte uzak oy kullanıyor. Rubins, 2016’da da Shane Kimbrough ile birlikte uzaydan oy kullanmıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu