Dünya

Dünya emek gündeminden

Dünya emek gündeminden

Hazırlayan: Mutahhar Aksarı – muaksari@yahoo.com

YUNANİSTAN: Doktorlardan grev ve miting

Yunan hekimler, 24 Eylül Perşembe günü 24 saatlik bir grev düzenledi. Yunanistan Hastane Doktorları Dernekleri Federasyonu (OENGE) üyeleri, öğlen saatlerinde Atina’da Sağlık Bakanlığı önünde bir miting yaptı. Hekimler personel eksikliğini ve sağlık durumu sistemindeki altyapı eksikliğini protesto etti. Yoğun bakım yataklarının yüzde 67’sinin Covid-19 hastaları tarafından kullanıldığını belirten hekimler, bu oranın artacağına işaret ediyor. Hekimler, personel ve kaynak eksikliği ile birlikte Covid-19 salgınının ezici etkisinin, Yunan sağlık durumu sistemini “tek hastalık sistemi” haline getirdiğini, öteki afiyet sorunlarının ise ihmalkârlık edildiğini söylüyor.

GÜNEY AFRİKA: Afiyet emekçileri, Covid-19 tehlikesi nedeniyle protesto eylemi yaptı

Sağlık Durumu emekçileri 21 Eylül Pazartesi günü Union Buildings, Pretoria, Güney Afrika hükümeti ve ANC Başkanı Cyril Ramaphosa ofisinin önünde ziyafet yaptı. Polis, tazyikli su ve sersemletici el bombalarıyla emekçileri dağıtmaya çalıştı. Emekçiler, ay başında meclise sundukları dilekçeye cevap bekliyor. Milli Eğitim, Sıhhat ve Müttefik İşçiler Sendikası (NEHAWU) üyeleri, daha fazla Covid-19 güvenliği ve risk ödenekleri de dahil maaş artışı talepleri karşılanmazsa, diğer halk sektörü çalışanlarıyla birlikte milli düzeyde grev yapmayı planlıyor.

İNGİLTERE: Wigan ve Leigh’de rehabilitasyon personeli grevde

İngiltere’nin kuzeybatısında uyuşturucu ve içki rehabilitasyon merkezi emekçileri, 21 Eylül Pazartesi günü 10 günlük bir greve başladı. Wigan ve Leigh merkezli “Sizinle Birlikteyiz/We Are With You” adlı hayır kurumunda çalışan takriben 30 UNİSON Sendikası üyesi, ücretlerini ve alıştırma koşullarını Milli Sıhhat Hizmetleri personeliyle benzer düzeye getirmek için uğraş ediyor. Rehabilitasyon çalışanları daha önce NHS için çalışıyordu ve destek kuruluşuna aktarma olduklarında kendilerine önceki egzersiz sürelerinin benzer kalacağı laf verilmişti.

UKRAYNA: Madencilerin yeraltı protestosu sürüyor

Ukrayna’daki Oktyabrskaya madeninde çalışan 29 demir cevheri madencisinin yeraltında başlattığı eylem devam ediyor. Protestolar 3 Eylül’de başladı ve birkaç gün sonra aynı gruptaki öteki madenlerde 350’den pozitif madenci de eyleme katıldı. Madencilerin talepleri aralarında ücret artışı, iyileştirilmiş emekli maaşı ve güvenlik önlemleri var. Keza yönetim değişikliği de istek ediyorlar. Madencilerin destekçileri Kiev’de devlet dairesi binalarının önünde protesto eylemleri düzenliyor.

İSKOÇYA: Başkentte bisküvi işçileri 3’üncü kez grevdeydi

Burton’ın Edinburgh’daki bisküvi fabrikasında çalışan işçiler, 23 Eylül Çarşamba günü 24 saatlik üçüncü grevlerini yaptı. GMB Sendikası üyelerinin yüzde 91’i, şirketin yalnızca yüzde 1,6’lık bir ücret zammı önermesinden daha sonra yapılan oylamada greve evet demişti.

Brighton ve Hove Şehir Meclisi’ndeki (BHCC) Konut Onarımları ekibinde çalışan işçiler ise bugün (28 Eylül) 10 günlük bir greve başlayacak. İşçiler, Yeşiller Partisi önderliğindeki BHCC’nin maaş zammı tatbik sözünden vazgeçmesini protesto ediyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu