Çalışma Hayatı

Dünya emek gündeminden

Dünya emek gündeminden

Hazırlayan: Mutahhar Aksarı – muaksari@yahoo.com

HİNDİSTAN: Delhi belediye öğretmenleri gecikmiş ücretler için grev yapıyor

Kuzey Delhi Belediye Şirketi’nde (NDMC) çalışan takriben 9 bin ve Doğu Delhi Belediye Şirketi’nde (EDMC) çalışan yaklaşık 4 bin 200 hoca, ödenmemiş ücretlerini istek etmek için 28 Eylül Pazartesi günü greve gitti. NDMC öğretmenlerine en son mayıs ayında ve EDMC öğretmenlerine ise haziran ayında ödeme yapılmıştı. Bir grup öğretmen, NDMC Genel Merkezi’nde üç haftadan fazla bir süredir günde 2 saat oturma eylemi düzenliyor. Öğretmenler, öğrencilerin acı çekmemesi için ücret almamalarına rağmen her gün çalıştıklarını söylüyor. Ödenmemiş ücretlerin yakında ödenmemesi halinde, belirsiz greve gideceklerini belirtiyorlar.

Delhi Üniversitesi’ne emrindeki 14 kolejde çalışan işçiler ise Delhi eyalet hükümeti kadar finanse edilen 59 koleje fonların bağımsızlık bırakılmasındaki gecikmeleri protesto etmek için 28 Eylül Pazartesi günü iş bıraktı. Grevciler keza mevcut fon seviyelerinin beceriksiz olduğundan yakındı.

BANGLADEŞ: Özel mektep öğretmenleri 5 Ekim’de grev yapacak

Bangladeş Öğretmenler Derneği, tüm özel mektep öğretmenlerinin hükümetin Aylık Ödeme Emri (MPO) planına dâhil edilmesini istek etmek için ülkenin dört bir yanından öğretmenleri bugün yapılacak mitinge katılmaya çağırdı. Çağrı için geçen pazar günü Dakka’da bir basın toplantısı yapıldı. Hükümet, Covid-19 salgınına cevap olarak 17 Mart’ta tüm eğitim kurumlarını kapattığından beri MPO’da olmayan birçok hoca ve eğitimciye ödeme yapılmadı.

PAKİSTAN: Karaçi devlet hastanelerindeki hekimlerden protesto eylemi

Sindh eyaletindeki devlet hastanelerinden hekimler, 29 Eylül Salı günü Karaçi Basın Kulübü önünde, sözleşmeli istihdamın sürekli kullanımı, ödeneklerin ödenmemesi ve Covid-19 ile kontrat yapan afiyet çalışanlarının maaşlarının ödenmemesi gibi bir dizi konuda sorunlarını bahsetmek için bir protesto gösterisi yaptı. Sindh Doktorları Ittehad (SDI) adlı şemsiye sendika, Covid ile enfekte işçiler için tazminat ödemeleri, sözleşmeli işçiler için zamanında terfi ve meslek sürekliliği talep etti. SDI, hekimlerin taleplerinin kabul edilmemesi halinde, başbakanın ikametgâhı da dâhil olmak üzere daha artı yerde protesto eylemi yapma tehdidinde bulundu.

AVUSTRALYA: LNG offshore bakım işçileri Batı Avustralya’da grev yapacak

Offshore Alliance (Avustralya İşçi Sendikası ve Avustralya Denizcilik Sendikası’nın bir birleşimi) ve Elektrik Ticaret Sendikası, açık deniz bakım firması Monadelphous’a (Monos), Kuzey Batı Avustralya açıklarındaki Shell Prelude yüzer LNG platformundaki işçilerin alıştırma yasaklarına aleyhinde 9 Ekim’de greve gideceğini bildirdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu