Teknoloji

Duyduğunuz Lahza Bütün Anılarınızı Canlandıracak 20 Efsane Dizi Müziği

Böylece çok kişiyi adeta ekrana kilitleyerek haftalarca yeni bölümlerini bekleten diziler, hepimiz için özel bir yere sahiptir. Bu diziler, filmlerin tersine daha yavaş ve karakterlerin hikayesine odaklanarak ilerlerler, bu sayede de kendine daha da pozitif çekebilirler. 

Hepimiz, hayatımızın bir noktasında sevdiğimiz dizi için uzun maratonlar yapmışızdır. Peki bizleri böylesine ekrana kilitleyen dizilerin nitelikli olmasının arkasındaki en büyük sebepler neler? Muhakkak oyunculuk, hikaye, kamera açıları fazla önemlidir, oysa minimum onlar dek manâlı bir şey daha vardır: Müzikler. Dizinin gerek orijinal müzikleri gerekse de içerisinde bulunan şarkılar izleyiciyi içine çekerek hikayeye bağlar. Bugün sizlere en çok beğenilen bazı dizi müziklerini listeleyeceğiz. 

Unutmadan söyleyelim, bu liste açıklanmış aralıklarla güncellenecektir. Dünya üstünde fazla fazla dizi var ve şüphesiz arasında fazla başarılı müzikler var. Bu sebeple bir sonraki güncellememizde listemize eklememizi istediğiniz müzikleri yorumlar kısmında bizlere iletebilirsiniz.

Keza buraya tıklayarak film müzikleri için hazırladığımız listemize de ulaşabilirsiniz.

En başarılı dizi müzikleri

Game of Thrones Sherlock Holmes Friends Kurtlar Vadisi Shameless Breaking Bad The X-Files Spartacus How i met Your Mother True Blood Mad Men Yılan Hikayesi The Big Bang Theory Sons of Anarchy Pink Panther Knight Rider Narcos Vikings Peaky Blinders  Ezel

Game of Thrones

Dizi müziği denildiğinde belki de birincil akla gelen tını, Game of Thrones’un müziğidir. Dizinin o taht savaşını konu alan hikayesini bize şekilde yansıtan müzik, dizinin efsaneleşmesinde de manâlı aktörler arasında yer alıyor.

Sherlock Holmes

Çok ince ayrıntılara dikkat ederek suçları açığa çıkaran bir dedektif olan Sherlock Holmes’un BBC imzalı dizisinde, tüm işleyişi bir şekilde yansıtan müzikler yer alıyor.

Friends

Friends, final yapmasının üzerinden 15 yıldan pozitif vakit geçmesine karşın hala gündemde kalmaya devam ediyor. 6 arkadaşın bir apartman dairesindeki hikayesini anlatan dizi, özellikle jenerik müziğiyle hala aklımızda.

Shameless

Ülkemizde de uyarlaması çekilen ünlü dizi Shameless, o bağımsızlık ruhunu müziğiyle de bizlere buluşturmuştu. Dizi, bizleri her yeni bölümünde fazla hoş bir müzikle karşılıyordu.

Breaking Bad

Son yüzyılın en iyi dizisi seçilen Breaking Bad, müzikleriyle de karşımıza çok iddialı çıktı. Bir kimya öğretmeninin uyuşturucu işine girdiği dizi, o ambiyansını müzikleriyle de bizlere yansıtmayı başarmıştı.

The X-Files

İnternette daha çok “illuminati” ile özdeşleşen bu müzik, yaklaşık olarak herkesin bilinen olduğu bir şarkı. FBI ajanlarının giz perdesini aralamaya çalıştığı The X-Files’a da fazlasıyla yakışıyordu.

Kurtlar Vadisi

Kurtlar Vadisi, ülkemizin en ünlü dizileri aralarında yer alıyor. Bilhassa ilk 97 bölümüyle efsaneleşen dizide çok kaliteli müzikler yer alıyor. Bilhassa operasyon müziği, tüm Türkiye’yi gaza getirebiliyordu.

Spartacus

Hala öyle çok birey için dünyanın en iyi dizilerinden biri olarak kabul edilen Spartacus, efsane Trakyalının Roma’ya karşı isyanını fazla etkileyici bir şekilde aktarmıştı. Bu noktada da dizinin güzel görüntüleri, oyunculukları ve şüphesiz oysa müziklerinin büyük etkisi bulunuyor. Spartacus’ü özel yapan şeylerden biri de dizide Türk ezgilerini de görüyor olmamızdı. Hatta bir sahnede “Eledim Eledim” şarkısı duyuluyordu. 

How i met Your Mother

Friends’te olduğu gibi antre müziğiyle bizleri büyüleyen bir başka sitcom’da How i Met Your Mother’dı. 5 arkadaşın MacLaren’s Pub’ta geçirdikleri zamanı anlatan dizi, sadece antre müziğiyle değil bölümler arasında seçilen şarkılarıyla da fazla sevilmişti.

True Blood

Bir dönem çok popüler olan vampir dizileri furyasında kendine yer edinen True Blood, müzik seçimleriyle aralarında en iyi olanıydı.

Mad Men

1960’ların New York’unda geçen dizide reklam şirketi yöneticisi Don Draper’ın hayatına şahitlik ediyoruz. Tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olan yapım, müziğiyle de onlarca kişiyi kendine hayran bıraktı.

Yılan Hikayesi

Komiser Memoli ve köy kızı Zeyno’nun arasındaki ilişkiyi anlatan Yılan Hikayesi, yayınlandığı 1999 – 2002 yılları arasında tüm Türkiye’yi televizyon başına kilitlemeyi başarmıştı. O içimizi eriten müziği ise hala hafızalarımızın bir köşesinde yer alıyor. 

The Big Bang Theory

Dünyanın en ünlü sit-com’larından olan The Big Bang Theory, genç bilim insanları ve onların hoş komşularının arasındaki hikayeyi anlatıyor. Dizinin giriş müziği ise doğrusu etkileyici.

Sons of Anarchy

Eğer chopper tarzı motorlara ilginiz varsa zaten Sons of Anarchy’i duymuşsunuzdur. Harley Davidson marka motorlarla harikulade bir görsel şölen sunan dizi, geneli The White Buffalo’ya ait müzikleriyle de kendi izleyicisini memnun etmeyi başarıyor.

Pink Panther

Dünyanın en ünlü çizgi dizilerinden biri olan Pembe Panter’in efsane müziğini duymayan yoktur herhalde.

Knight Rider

Ülkemizde Kara Şimşek olarak tanıdık Knight Rider dizisi, bir döneme damgasını vurmuş bir dizi. Muhakkak dizinin müziğini de duymayan yoktur diye düşünüyoruz. 1982’de yayınlanmaya başlayan ve 4 sezon süren dizi, o dönemde ülkemizdeki tek kanal olan TRT’de yayınlanmıştı.

Narcos

Narcos, dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçılarından olan Pablo Escobar’ın yaşam hikayesini anlatıyor. Netflix’te yayınlanan dizi, koskocoman bir hayran kitlesine ulaşmasının yanına müzikleriyle de fazla beğenildi.

Vikings

Efsane Viking kralı Ragnar Lothbrok ve çocuklarının çiftçilikten krallığa yükselen hikayesini anlatan dizi, müzikleriyle de bizleri o dönemlere götürmeyi başarmıştır.

Peaky Blinders

Birinci Dünya Savaşı ardından İngiltere’de etkinlik bildiren “Peaky Blinders” isimli çeteyi anlatan dizi, o eski dönemleri bizlere yansıtmak için müziklerin gücünden de fazlasıyla yararlandı.

Ezel

Türk dizi tarihinin en başarılı örneklerinden biri olan Ezel, harikulade öykü ve oyunculuklarının yanına özellikle de müzikleriyle ortaya çıkmıştır. Dizide her biri birbirinden başarılı fazla sayıda müzik bulunuyor. Keza Tuncel Kurtiz’in sesinden duyduğumuz efsane şiirler de Ezel’i özel yapan unsurlar aralarında yer alıyor.

Listemizin burada sonuna geldik. Peki sizlerin şüphesiz listede olması gerekiyor dediğiniz müzikler var mı? Düşünce ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizlere iletebilirsiniz.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu