Kadın

Duygu Delen Olayında Bilirkişi Raporu Mahkemeye Sunuldu: ‘Bilinci Pencereden Düşerken Kapalıydı’

Gaziantep’te erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın 4’üncü kattaki evinin penceresinden düşerek belirsiz bir şekilde hayatını kaybeden Duygu Delen’in ölümüne ilişkin araştırmacı raporu hazırlandı. Raporda, “Duygu Delen’in düşme derhal bilincinin kapalı oysa canlı halde olduğu” tespitine yer verildi. Hem vücudunda sert bir cisimle dövme sonucu olabilecek “ray tipi ekimoz” saptandı.

s-f217095aadef7f03d8319ed9522755469f68d4Gaziantep’te Mehmet Kaplan’la beraber bulunduğu evin dördüncü katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Duygu Delen olayında bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu.Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Şule Çet’in kararsız ölümünün aydınlatılmasında rol oynayan Prof. Dr. Hakan Kar’ın hazırladığı araştırmacı raporundaki detayları bugünkü köşesine taşıdı.

Delen’in vücudundaki ekimozlar

s-2f0077b689e7e4690b3f26bd6d226a0f7564f1Mehmet Kaplan, ifadesinde Duygu Delen’le arasında çıkan tartışma nedeniyle arbede yaşandığını, sakinleşmek ve su içmek için mutfağa yöneldiğinde ise pat diye bir ses duyduğunu ve balkondan baktığında Duygu Delen’in yerde yattığını gördüğünü anlatıyor. Lakin Prof. Dr. Hakan Kar, Duygu Delen’in vücudunda tespit edilen ekimozlara dikkat çekti.1. Sağ kol üst bölgesinde ray tipi ekimoze görünüm.2. Sağ dirsek dış yüzde V tipi ekimoze ile bunun devamında ray tipi ekimoze görünüm.3. Sol but alt yüzün tamamında ray tipi görünümlü ekimoz.

“Sopa benzeri bir cisimle darp sonucu oluşmuş olabilir”

s.gazeteduvar.com.trs-3cb2c000e7dd8f6da87a1718ed4048438337f1
Duygu Delen’in vücudunda oluşan ekimozlarla ilgili olarak, “ray şeklindeki ekimozların, olay yeri görüntülerdeki genç odası zemininde yer alan kemer ile darp sonucu oluşmuş olabileceği gibi, olay uygun saptanamayan bunun dışında sert, künt, silindirik veya köşeli sopa sanki bir cisimle darp sonucu da oluşmuş olabileceği, fakat kişinin yüksekten düz beton zemine düşmesi sonucu oluşmasının adli tıbbi açıdan beklenmediği” kanaatine yer verildi.

“Kan ve idrar örneklerinde içki ve uyuşturucu saptama edilmedi”

s-56e831a198c4512ee397145a9c210e1eb94300
Prof. Dr. Hakan Kar’ın hazırladığı araştırmacı raporunda, düşme anının görüntülerinin incelenmesi ve şahit ifadelerinin değerlendirilmesi sonucunda Duygu Delen’in “bilincinin kapalı olduğu” kanaati belirtildi.Duygu Delen’in düşerken herhangi bir tepki, istemsiz hareket ya da uzak durma gibi bir hareket göstermemesi ancak düşmesinden sonradan 39 yürek atımı tespit edilmesi, kişinin düşme anında bilincinin kapalı oysa canlı halde bulunduğu kabulünün gerektiği;Duygu Delen’in kan ve idrar örneklerinde alkol ve uyuşturucu tespit edilmediği, vücudunda “ray şeklinde ekimozlar” tespit edilmiş olmasıyla birlikte değerlendirildiğinde Duygu Delen’in bilincinin kapalı olmasının, darp edilme sonucu meydana gelmiş olabileceği kanaatine varıldı.Duygu Delen’in düşmesi esnasında bisikleti ile geçen çocuğun ve yapı görevlisinin herhangi bir bağrışma, ağlama, çığlık veya gürültü duymamış olması da düşme adında bilincinin kapalı olduğu değerlendirmesine yol açtı. “Bulguların maktulün güvenilmez kadar atılmış olma ihtimalini kuvvetlendiren bulgular olduğu” kanaati açıklama edildi.

Ne olmuştu?

Sosyal Medyadan #duyguicinadalet Çağrısı: Erkek Arkadaşının Evinin Penceresinden Düşen Genç Kızın Belirsiz Ölümü – 17 Yaşındaki Duygu’nun Şüpheli Ölümü: Gözaltına Alınan Mehmet Kaplan Tutuklandı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu