Teknoloji

EA’nın Bethesda’yı Microsoft’tan Önce Satın Almaya Hazırlandığı Ortaya Çıktı

Oyun sektörü son yıllarda rekabetin oldukça arttığı bir bölge. Oyun konsolu üreticileri de kendi ürünlerini desteklemek için geniş bir oyun yapımcısı ağına sahip olmayı amaçlıyor. Özellikle Sony, bünyesinde bulundurduğu firmalarla böylece çok exclusive oyuna sahipti. 

Microsoft da geçtiğimiz hafta ZeniMax Media’yı satın aldığını açıklamıştı. ZeniMax ismi o kadar çok kişiye bir anlam ifade etmese de firmanın çatısı altındaki bir marka ediyor. Bu marka da Bethesda’dan başka bir şey yok.

EA Bethesda’ya talip olmuş

Electronic arts

Bloomberg’in haberine göre EA, bir dönem Bethesda’nın çatı firmasını satın almak için görüşmeler gerçekleştirmiş. Bu olayın ne süre olduğu ya da nasıl sonuçlandığı ise açıklanmadı. öte yandan EA’in en sevilen firmalardan olmadığını göz önüne alırsak böyle bir satın almanın mümkün sonuçlarını da kestirmek baskı.

Konuya ilişkin hazırlanan haberde, Hollywood markaları gibi Fallout ve Elder Scrolls gibi markaların da canlı oldukları ve hala para kazandırmaya devam ettikleri açıklama edildi. Oyunlar oynandıkça, oyun içi satın almalar ve abonelikler biçiminde para kazandırıyor. 

Anlaşma başarılı olmuş olsaydı EA, şayet de bugün olduğundan çok daha büyük bir firma haline gelecekti. Zira o vakit EA çatısı aşağıda Bethesda ve id Software gibi iki kayda değer stüdyo daha yer alacaktı. Bu stüdyoların çok iyi geliştiricileri olduğu biliniyor.

EA son dönemde tartışılıyor

skyrim

EA son birkaç oyunda çoğu kez oyuncularla karşı karşıya geldi. Işyeri genel olarak kendi elinde bulunan teliflere o kadar iyi davranmaması ile biliniyor. Milyonlarca kişinin beklediği yapımlardan Star Wars: Battlefront 2 oyun içi satın almalarla doluydu. Anthem de daha hazırlanmış olmadan piyasaya sürülmekle suçlanmıştı.

neticede EA satın alma girişiminde başarısız oldu ve ZeniMax’in anahtarları artık Microsoft’un elinde bulunuyor. Oyunseverler acilen firmanın oyunlarının ileride Microsoft konsollarına özel olup olmayacağını merak ediyor. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu