Gündem

EBA’ya erişim bir can daha aldı: 8 yaşındaki Çınar internet hattı çekilirken çatıdan düştü

MEB’in uzak eğitim sistemi olan ve çoğu kez problemleriyle gündeme gelen EBA’ya erişim uğruna İstanbul’da ilkokul öğrencisi Çınar Mert çatıdan düşerek hayatını kaybetti. Baba Mert, “Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Ciğerimiz yandı” dedi.

EBA'ya erişim bir can daha aldı: 8 yaşındaki Çınar internet hattı çekilirken çatıdan düştü

Pandemi döneminde uzaktan eğitim sistemi EBA’ya erişimde fırsat eşitsizliği gün yüzüne çıkarken can kayıpları da artmaya başladı. Konya’da bir hoca çiftin bebekleri, canlı ders verdikleri sırada balkondan düşerek yaşamını yitirmiş, Maraş’ta da 50 yaşındaki edebiyat öğretmeni Aziz Serin, internette yaşadığı sorun sebebiyle öğrencilerine ders anlatabilmek için çıktığı tepede yürek krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzakta eğitim sistemi olan ve çoğu kez problemleriyle gündeme gelen EBA’ya erişim uğruna İstanbul’da bir ilkokul öğrencisi çatıdan düşerek hayatını kaybetti.

Geriye baba Önder Mert’in, “Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Ciğerimiz yandı. İnternet bedava verilsin. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti…” sözleri kaldı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesi İncirtepe Mahallesinde yaşayan 8 yaşındaki Çınar Mert, internet alt yapısında sorun olduğu için uzun vakit EBA’ya giremedi. Daha Alçak yapı sorunu çözülene kadar babası komşusundan rica etti ve internet hattı sürüklemek için çatıya çıktı. Babasının peşinden çatıya meydana çıkan Çınar, ayağının kaymasıyla 4’üncü kattan düşerek hayatını kaybetti.

Her şeyden kısarak oğluna bilgisayar aldığını söyleyen Baba Önder Mert, “Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Olan çocuğumuza oldu. Oğlumu ne EBA geri getirebilir ne diğer bir şey. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti. Eğitim sistemimizi sıfırladılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ciğerimiz yandı. Ne diyelim!” dedi.

Esenyurt’ta çatıdan düşerek hayatını kaybeden İlkokul Öğrencisi Çınar’ın babası Önder Mert, daha alçak inşa sorunu olduğu için uzun süredir interneti bağlatmaya çalıştıklarını anlattı. Olayın yaşadığı güne değinen baba Mert, “İnterneti devletin vermeyişinden nedeniyle, bizim de kendi internetimiz olmayışından dolayı kısa süreliğine komşudan interneti çekmek için çatıya çıktım. Çünkü ‘Daha Alçak inşa sorunu olduğu internetin on gün sonra kurulacağını’ söylediler. Oğlum derslerden geri kaldığını söyledi. Çok ısrar etti. Komşu ile konuştum çatıya çıktım, o da arkamdan gelmiş natürel daha sekiz yaşında bir çocuk. Ben uğraşırken o da havalandırma boşluğuna düşüyor” ifadelerini kullandı.

HANİ EĞİTİM BEDAVAYDI

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre oğlunun 8 yaşında ve 3’üncü sınıf öğrencisi olduğunu anlatan iki çocuk babası Önder Mert devamında şunları söyledi: “EBA başımızı yedi. Günlerdir EBA ile uğraşıyorduk. Olmadı, çocuğumuzun hayatına mülk oldu. Oğlum gitti. Eylül’ün 9’unda doğum gününü kutladık. Oğlum cep telefonundan iki üç gün girdi fakat interneti yetiştiremediğimiz için giremedi. İnternetimiz bitti. Her şeyden kısarak bilgisayar almıştık. O gün gelmişti. Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Olan çocuğumuza oldu. Oğlumu ne EBA geri getirebilir ne başka bir şey. Diğer canlar yanmasın. İnternet bedava verilsin. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti. Güya bedavaydı.”

EĞİTİMİ SIFIRLADILAR

Öğretmenin 8-10 öğrenciden hiç haberi olmadığını belirttiğini söyleyen Mert, “Hoca ‘Ne internetleri var ne de EBA’dan parola aldılar, kayıp çocuklar’ dedi. Yüz binlerce öğrenci eğitim alamıyor. Eğitim sistemimizi sıfırladılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ciğerimiz yandı. Ne diyelim” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu