Ekonomi

Eğitim için koşul olan bilgisayarın fiyatı cep yakıyor: İkinci elde 2 bin TL’lik çoğalma

Bilgisayar talebi her geçen gün artıyor. Gelişen kur ve tedarikte yaşanan bezginlik sebebiyle artık sıradan bir bilgisayarın fiyatı 6 bin TL’den başlıyor. İkinci ellerde ise bazı modellerin fiyatı 2 bin TL arttı. Çoğalan fiyatlardan satıcılar da şikâyetçi.

Eğitim için şart olan bilgisayarın fiyatı cep yakıyor: İkinci elde 2 bin TL’lik artış

Mustafa Kömüş

Idareli kriz bilgisayar fiyatlarını da vurdu. Uzakta eğitim nedeniyle bilgisayara olan istek arttı. Bu da hem sıfır hem de ikinci el bilgisayarların fiyatında artışlara niçin oldu. Fakat çoğalan döviz kuru sebebiyle sıfır bilgisayarlarda sıradan bir modelin fiyatı 6 bin TL’ye ulaştı. İkinci ellerin fiyatları da bin ila 2 bin TL arasında arttı.

öte yandan salgın sebebiyle sıfır ürünlerin tedarikinde yaşanan zorluk ve büyük firmaların yüksek fiyatlara satmak yapması ikinci el bilgisayar fiyatlarının artmasının en önemli nedenlerinden oldu. İkinci el ürünlerindeki fiyat artışının bir diğer nedeni ise mağazalarda mahsul bulunmaması olarak görülüyor. Konuyla ilgili İstanbul Mecidiyeköy’de ikinci el ve sıfır bilgisayar satışı yapan mağazaları gezdik.

Girdiğimiz birincil mağazada yetkili olan Mehmet Göksu şunları söyledi: “Yurtdışından sıfır mahsul gelmiyor. İthalatçıların stoklarında zeka mahsul oldukça az. Bu da satışları düşürdü. Döviz kurundaki çoğalma da fiyatları yükseltti. İkinci ellerde de piyasada ürün azaldı. Eskiden kullanmadıkları ürünleri satarlardı. Çünkü tamir ettirmeyle ikinci el satın alma arasında koskocoman bir fark yoktu. Acilen ise tamire daha fazla yöneldiler.”

İkinci el daha fazla satılıyor

Cadde üzerinde girdiğimiz ikinci mağazanın yetkilisi olan Kerem Zeren ise şu ifadeleri kullandı: “Mağazalarda aygıt azaldı. Keza sıfır hem de ikinci el ürün eskiye tarafından epeyce az. Evvelden 4 aygıt olan mağazada şu an 1 cihaz var. Natürel ikinci el daha fazla satılıyor. Sıfır soranların sayısı da oldukça düştü. İkinci ele istek daha pozitif ama mağazaya giren fiyatı görür görmez yüksek buluyorlar. Bin TL ile 2 bin TL aralarında değişen bir çoğaltma var. Bu satışları da etkiliyor.”

Başka bir mağazada satış yetkilisi olan Ahmet Yıldız büyük firmaların artışda manâlı bir etkisi olduğuna dikkat çekti: “Piyasada 2.el ve sıfır cihaz bulunmuyor. Mediamarkt, Vatan Computer gibi firmalar da sıfır fiyatları yükseğe satıyorlar. Dolayısıyla sıfırın fiyatı artınca ikinci elin de fiyatı artıyor. Mahsul azalmasına karşın istek eskiye tarafından epeyce yüksek. Özellikle uzak eğitim nedeniyle bilgisayara alaka çok. Satın alma eskiye tarafından iyi lakin taleple orantılı yok.”

Son girdiğimiz mağazada ismini vermeyen yetkili ise fiyatların 3’te 1 oranda arttığını aktardı: “Sıfır üründe de ikinci elde de fiyat fazla yükseldi. Hiç artmadıysa 3’te 1 oranında bir çoğaltma var. Mahsul tedarikinde çok ciddi sorun var. Bu da fiyatı yükseltiyor. Sıfırlarda en az 6-7 bin TL’den başlıyor. Bu kinci eli de yükseltiyor. Mağazalardaki ikinci el ürünler de eskiye göre çok azaldı.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu