Eğitim

Eğitim online, ücret yüz yüze

Özel okullar online eğitim sürecinde birçok yönden tasarruf ederken gündemlerine hâlâ indirim konusunu almış yok. Özel Mektep Velileri Platformu Basın Sözcüsü Özkan, “Uzak eğitime yüz yüze eğitimle benzer ücreti ödememiz adaletsizlik” dedi.

Eğitim online, ücret yüz yüze

Meral Danyıldız

Online eğitime geçen özel okullar, kullanmadıkları doğal gaz, elektrik, su, kırtasiye gibi giderlerde manâlı ölçüde tasarruf sağlamalarına karşın velilerden yüz yüze eğitimle aynı ücreti almaya devam ediyor. Okulların pandemi nedeniyle kapalı olduğu bu süreçte online eğitimi başlatan özel okulların gündeminde hâlâ aidat iadesi değil. Veliler, konu hakkındaki tepkilerini sürdürüyor.

Konuyu BirGün’e değerlendiren Özel Okul Velileri Platformu Basın Sözcüsü Özgür Özkan, “Bazı özel okulların mücbir sebep nedeniyle kira ödemelerini ertelediği, ücret ve stopaj avantajlarından yararlandığı kamuoyunda sıkça gündeme geldi. Okulların aksine gelirlerinde büyük kayıplar yaşamış, bazıları işsiz kalan ve giderleri büyük oranda çoğalan veliler, özel okulların uzak eğitim döneminde kullanılmayan yemek ve servis aidat iadelerinin yanına mutlaka uzakta eğitime yönelik de bir indirim yapması gerektiğini dile getirmeye başladık” dedi.

Fahiş fiyatlı ilave hizmetler alıyoruz

Uzakta eğitime yüz yüze eğitimle aynı ücreti ödemelerinin haksızlık olduğunu ifade eden Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzak eğitim dönemlerine ait eğitim ücretleri için hesaplanacak indirim oranının yüzde 50’den eksik olmaması gerekiyor. Özel okulları tercih ederken okulun sosyal, fiziki, spor ve sanki imkânlarını da göz önünde bulundurarak bu ücretleri ödemeyi kabul ediyoruz. Yüz yüze eğitimle benzer kalite, yeterlilik ve olanaklara sahip olmayan uzaktan eğitim için yüz yüze eğitim ücreti ödemeyi kabul etmeyeceğiz. Kayıt oranları artan bir şekilde düşen ve geçen yılın uzaktan eğitim dönemine ilişkin verdikleri hizmet hukuken ayıplı ülkü gelen özel okullar, bizlerin ödenti iadeleri ve uzaktan eğitime indirim talepleri karşı hukuken daha fazla zor durumda kalmamak için kullanılmayan yemek yemek ve servis ücret iadelerini yapmaya başladı. Eğitimin uzak devam edeceği düşüncesiyle yemek, kitap ve servis gibi ek hizmetler için ödeme istemediğimizde özel okulların bu hizmetlerin kayıt için gerekli olduğu açıklamasıyla daha da mağdur durumda kaldık.

Kayıt yenilemelerinde özel okulların kayıt koşulu olarak dayattığı yemek yemek hizmeti, kitap setleri ve mektep kıyafetleri için yönetmelikle üretilmiş düzenleme bulunuyor. Yönetmeliğe karşın fahiş fiyatlı bu ek hizmetleri olmak zorunda bırakılıyoruz.”

Özkan, sözlerini şöyle noktaladı: “Tescil esnasında imzalanan sözleşmelerin yenilenmesi, online eğitim ücretlerinin ve öğretim uygulamaların kesin bir standartta uygulanması ve denetlenmesi gerekiyor. Eğitim öğretim yılı başında ya da erken ödemeyle çok daha evvelden gücenmiş yer alan yemek yemek ve servis bedelleri ile uzaktan eğitime geçilmesi durumunda yüz yüze eğitim bedeline uygulanacak indirimden doğacak farkların iadesinin, eğitim öğretim yılı ilgili dönemi sonundan önce ve mahsuplaşma veya öteleme başvurusunda bulunulmaksızın tek seferde ödenmeli.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu