Eğitim

Ek kontenjana başvuracaklara ön lisans tavsiyesi

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) atama sonuçları sonrası abes kalan kontenjanlara başvurular başlarken ön lisans ikinci öğretim programları hakkında veri veren Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Ay, “Ayrıca puan olarak azıcık daha düşük olması, ayrıca de çalışacak öğrenciler için yerinde süre oluşturması açısından ikinci öğretime öğrenciler yönelebilir. Bu sayede ayrıca bilgilerini pekiştirme keza de mezun olduktan daha sonra bu deneyimlerini kullanarak meslek bulgu şanslarını artırabilirler” dedi.

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sipariş verme sonuçlarına tarafından 380 bin 172 toplam ön lisans kontenjanına, 349 bin 785 öğrenci yerleşti, 30 bin 387 kontenjan manâsız kaldı. Anlamsız kalan kontenjanlar için ek tercihler başvuruları ise başladı. Başvurular 23 Eylül tarihlerine kadar yapılabilecek.

“Herhangi bir ayrım değil”

Ön lisans ikinci öğretim programları hakkında bilgi veren İstanbul Gelişim Iş Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Ay, “Örgün öğretimle ikinci öğretim aralarında derslerin işlenişi ve içeriği açısından herhangi bir fark değil” dedi.

“Eşdeğer şartlara sahip”

Ön lisans ikinci öğretim programlarının tek önemli farkının ders saatleri olduğunu söyleyen İstanbul Gelişim Iş Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Ay, “Örgün öğretimde dersler genel olarak gündüz saatlerinde yapılırken ikinci öğretimde ders saatleri akşam saatlerinde yapılıyor. İkinci öğretim ve örgün öğretimde sunulan dersler arasında herhangi bir ayrım değil. İkinci öğretim ve örgün öğretim öğrencileri eşit şartlara sahip” diye konuştu.

“İş bulgu şanslarını artırabilirler”

Tüm mezunların aynı diploma ve unvana sahip olacağını açıklayan Ay, “Ayrıca puan olarak biraz daha düşük olması, keza de çalışacak öğrenciler için uygun zaman oluşturması açısından ikinci öğretime öğrenciler yönelebilir. Bu sayede keza bilgilerini pekiştirme hem de mezun olduktan sonra bu deneyimlerini kullanarak iş bulma şanslarını artırabilirler. Örgün öğretimde stajlar yalnızca yaz döneminde yapılabilirken, ikinci öğretim öğrencileri yaz dönemine ek olarak eğitim öğretim dönemi içerisinde de stajlarını yapıp akşam okullarına devam edebilirler” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu