Gündem

Ekşi Sözlük, torpil iddiasıyla çalkalanıyor: Bir yazar ‘uçuruldu’

Iştirakçi sözlük platformu Ekşi Sözlük’ün Genel Müdürü kanzuk nickli Başak Purut’un, eşini ‘torpille’ yazar yaptığı, bir yazarın da bu konu nedeniyle sözlükten atıldığı iddia edildi. Konu, sözlüğün ana gündemi olurken, olayla ilgili olarak pek çok farklı başlık açıldı. Purut, konuyla ilgili olarak bir yorumlama yapmadı.

Ekşi Sözlük, torpil iddiasıyla çalkalanıyor: Bir yazar ‘uçuruldu’

Türkiye’nin iştirakçi sözlük platformlarından Ekşi Sözlük’te torpil tartışması yaşanıyor.

Sözlüğün Genel Müdürü (CEO) olan kanzuk nickli Başak Purut’un, alexandraarzat nickli eşi Alexandra Arzat’ı torpille yazan yaptığı ve bir sözlük yazarının, alexandraarzat’ı tiye alması nedeniyle sözlükten atıldığı iddia edildi.

İddia, sözlükte açılan “kanzuk’un eşini torpille yazar yapması” başlığıyla gündeme getirildi. Başlığı açan lafalaf nickli sözlük yazarı, “ekşi sözlük’ün içler acısı halini gösteren durum” yorumunu yaptı.

Lafalaf nickli yazan hem, kanzuk’un eşi alexandraarzat’ı eleştiren bir diğer sözlük yazarı londonphile’nin ise uçurulduğunu (sözlükten atıldığını) belirtti. Lafalaf, yazdığı entry’de şu ifadeleri kullandı:

‘FIRST LADY ELEŞTİRİLEMEZ’

“ekşi sözlük’ün içler acısı halini bildiren olay. (bkz: alexandraarzat)

bu da yetmiyor alexandraarzat başlığında hanımefendinin kalbim diyerek hitap etmesini eleştiren bir yazan sen nasıl beni eleştirirsin denilerek çaylak yapılıyor. londonphile bu da yettmiyor yazan daha sonra uçuruluyor.

bu entry’de de gördüğümüz gibi yazar “edit: yolun açık olsun paşam.” denilerek uğurlanmış. niye? çünkü first lady eleştirilemez.

burayı takip edenlerin çoğunluğu ülkede adalet olmadığını savunan bir kalabalık ve burada iyi fena bunu dile getirebiliyor. sen böyle bir platformda bunu yaparsan yazar kaybedersin ya da anlayacağın dille söyleyelim para kaybedersin kanzuk.”

lafalaf’ın paylaşımına tarafından, londonphile nickli sözlük yazarının uçurulmasına niçin olan eleştirel entry’de, yazar, alexandraarzat’ı kanzuk’a “kalbim” dediği için tiye alıyor.

eksi-sozluk-torpil-iddiasiyla-calkalaniyor-bir-yazar-ucuruldu-788853-1.
Yazarın ‘uçurulmasına’ niçin olduğu bahis edilen entry.

Yeniden lafalaf’ın aktarımına kadar, sözlükten uçurulan londonphile, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

‘OLAYLAR ŞÖYLE GELİŞTİ…’

“merhaba, ben londonphile. olaylar şöyle gelişti:

1. hanfendinin bana forumdaymışız gibi cevap vermesi ve kanzuk’un da söz konusu entry’yi favlaması üstüne başta entry’de belirttiğim gibi kendi rızamla kapattım.

2. kısa süre sonra hesabı kapattığım için gerekçesini bilmediğim bir şekilde entry’yi sildiler.

3. daha sonra başlıktaki şükela moduna müdahale edip en beğenilenleri altında çekip kendi beğendikleri fakat aslında tutmayan entry’leri yukarı taşıdılar ( ssg’nin sözlüğü sevgilisi için açtığını iddia eden entry gibi)

4. ardından da beni uçurmuşlar. yani neticede onlar uçurdu.

bu olaydan gayet memnunum, ben böyle bir şey yapmasam olaylar bu kadar ses getirmeyecek, hanfendi karakterini bu şekilde ortaya koyup kendini rezil etmeyecek, kanzuk da bu hallere düşmeyecekti. umarım bir hareket başlar ve herkes hesaplarını kapatıp ekşi şeyler olayındaki toplu entry silme vakalarındaki gibi kanzuk’u dize getirir.

yardım olan herkese ve konuyu gündeme taşıdığınız için ilk kez size teşekkür ederim.”

ALEXANDRAARZAT’IN CEVABI

Kanzuk nickli Başak Purut ise konuyla ilgili demin bir izah etme yapmadı. Eşi alexandraarzat ise sözlükten uçurulan yazara hitaben “Yolun açık olsun paşam” ifadelerini kullanarak şöyle bir entry yazdı:

“@londonphile dilediğinizce kusabilirsiniz ama eksik ötede lütfen… ben “kalbim” diyerek seviyorum, siz başka türlü sevin tutan mı var? insanların içlerinden gelerek, tüm samimiyetleriyle sevdikleri kişilere hitap etmeleri sizi niçin rahatsız ediyor? başlıca ben sizin yerinize utanıyorum, konuşmuş edinmek için konuşuyorsunuz; vakit kaybısınız.

edit: yolun açık olsun paşam.”

öte taraftan alexandraarzat’ın birincil entry’sini 4 Ekim (dün) girdiği görülüyor. Yazan, “kanzuk’un evlenmesi” başlığına girdiği entry’de ise “herkese merhaba. ilk olarak, ekşi sözlük’e epeyce yabancıyım. henüz geçtiğimiz gün üye oldum. bugün birincil entry’mi giriyorum” diyor.

FAZLA SAYIDA BAŞLIK AÇILDI

Torpil iddiası kısa sürede sözlüğün belli başlı gündem maddesi oldu. 5 Ekim gününün ilk saatlerinde açılan “kanzuk’un eşini torpille yazan yapması” başlığına kısa sürede binden pozitif entry girildi.

Sözlükte torpil iddiası tek bir başlıkta gündem olmadı. Yazarlar “5 ekim 2020 ekşi sözlük boykotu”, “5 ekim 2020 alexandra arzat açıklaması” ve “5 ekim 2020 ekşi sözlük olayları” gibi başlıkların yanı sıra, olayda sözü anılan yazarların adlarına ilişkin başlıklarda da konu hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.

Yanı sıra, “alexandra arzat’a şeref suikastı yapılması” gibi alexandraarzat ve kanzuk’u savunan başlıklar da açıldı.

EKŞİ SÖZLÜK’TE NASIL YAZAR OLUNUYOR?

Ekşi Sözlük’te yazarlık, ‘çaylak’lık aşamasından başlıyor. Yazarlar ilk olarak çaylak statüsünde en az 10 adet entry giriyor. sonra ‘değer biçme süreci’ başlıyor. Değerlendirme sürecinin ne dek sürdüğüne ilişkin ekşi sözlük’ün belirli bir açıklaması değil. Sözlükteki “çaylakların ortalama tasdik umma süresi” başlığında ise yazarlar bekleme sürelerine ilişkin bambaşka vakit dilimleri paylaşıyor. Bazı yazarlar 5-6 ay beklediğini, bazıları ise umma sürelerinin 2,5 yıla yaklaştığını dile getiriyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu