Çalışma Hayatı

Emeklilere ‘salgın desteği’ yapılacak mı? Beklenti 2 bin TL

Bütün Emekli-Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş, 8 milyon emeklinin en düşük ücretin fazla altında ücret aldığını açıkladı, Hürkardeş, “Emekliye salgın süresince her ay için 2 bin TL destek yapılmalıdır” dedi.

Abone ol

art arda açıklanan özendirme ve tedbir paketlerinden ise emeklilerin hayatını kolaylaştıracak, rahatlatacak hiçbir önlem çıkmıyor. Bütün Emekli-Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş, 8 milyon emeklinin minimum ücretin çok aşağıda hatta özlem sınırının aşağı ücret aldığını söyledi ve salgın nedeniyle emeklinin geçim derdine bundan başka maske, dezenfektan gibi giderlerin eklendiğine dikkat çekti.

Emeklilerin bu dönemde ekmekle maske arasına sıkıştırıldığını ifade eden Hürkardeş, “Emekliye salgın süresince her ay için 2 bin TL yardım yapılmalıdır” dedi. Yetkisiz olan emekli maaşlarının salgınla beraber en ince ayrıntısına kadar yetersiz ülkü geldiğinin altını çizen Hürkadeş, “Mart ayından geçerli almak üzere 6 ay süresince her ay için salgın desteği yapılmalıdır” diye konuştu.

Hürkardeş, şunları söyledi: “Sosyal devlet olmanın gereğiyle hareket etmesi gereken siyasi iktidar ne eyvah fakat, salgından negatif etkilenen bütün kesimlerin kendi başının çaresine bakmayla baş başa bıraktı. Bu kesimin başında hiç kuşkusuz emekliler geliyor. asgari emekli maaşının 1.500 TL olması ‘emeklilerin arzu sınırının altında yaşadığı’ gerçeğinin yetkililer göre kabulüdür. Krizin sebebi emekliler değildir. Sonucunu da emekliler çekemez.”

en az maaş en düşük vergi değin olmalı

asgari emekli maaşının en düşük ücret düzeyine çıkarılmasını isteyen Bütün Emekliler Sendikası, yılda 4 ikramiye de istek etti. Sıhhat hizmeti alırken yapılan kesinti ve katkı maddesi paylarının kaldırılmasını isteyen sendika ikinci bir işte niyetlenmek zorunda kalan emeklilerin adalet kayıplarının da devlet kadar karşılanması istedi.

Kaynak: Sözcü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu