Kadın

Enola Holmes: Bir var olma mücadelesi

Enola Holmes: Bir var olma mücadelesi

BİRGÜN KADIN

Netflix’te geçtiğimiz hafta yayına giren ‘Enola Holmes, Sherlock Holmes evrenine bu kere ayrı bir perspektiften bakıyor. Annesi göre erkek egemen topluma inat, kendi ayakları üstünde durabilecek şekilde yetiştirilen Enola, Viktorya Dönemi İngiltere’sinde bu kalıplara meydan okuyarak kendi hayatına istikamet veriyor.

Film, kadınların seçme ve seçilme hakkını kazandığı reform hareketine de selam gönderiyor. Filmin çekimlerinin arkasından İngiltere’nin değişik noktalarına erkeklerin gölgesinde kalmış kadınların heykelleri konuldu.

■ Frances Dickens, Beethoven’ın eski bir öğrencisi olan Kraliyet müzik Akademisi’nde okuyan kabiliyetli bir piyanist ve şarkıcıydı. Frances, Charles Dickens’ın kız kardeşiydi. Ailesi sadece Charles’ın eğitimi için bütçe ayırabiliyordu.
■ Şair Thomas Hardy’nin kız kardeşi Mary, yükseköğrenime katıldı ve Piddlehinton Village School’un Müdiresi olarak atanmadan önce birkaç yıl hoca olarak çalıştı.
■ Kral Edward VII’nin kız kardeşi Prenses Helena Victoria, İngiliz Kızılhaç’ın kurucu üyesi ve Kraliyet İngiliz hemşireler Derneği’nin başkanıydı.
■ Maria Anna Mozart, Viyana ve Paris’i gezen yetenekli bir klavsen ve piyanistti.

FİLMİN KONUSU NE?

Enola Holmes, annesinin ortadan kaybolması üstüne, büyük ağabeyi Mycroft’un kendisini maruz bıraktığı ‘bayan olma’ baskısından kurtulmak ve annesini çağırmak için yola çıkar.

Filmde bu arayış, Enola’nın kendini keşfetmesine, dış dünyayla iletişim kurmasına, kendi kararlarını vermesine, meşhur dedektif olan abisi Sherlock Holmes’un da gölgesinden kurtulmasına yardımcı olur.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu