Siyaset

“Erdoğan 2021’de Albayrak’ı AK Parti genel başkanı yapabilir”

Gazeteci-yazan Murat Yetkin, 2021’deki AKP Genel Kurulunda Erdoğan’ın başkanlık koltuğunu damadı Berat Albayrak’a bırakabileceğini yazdı.

"Erdoğan 2021'de Albayrak'ı AK Parti genel başkanı yapabilir"

AKP önümüzdeki ay, iktidardaki 18. yılını dolduracak. AKP’nin kongresi 2021 yılında yapılacak. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminden vazgeçilerek, Tayyip Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlığı’nı başka bir isme bırakabileceği de ihtimaller aralarında sayılıyor.

Gazeteci-yazan Murat Yetkin, ‘yetkinreport.com’daki “Yargı? Yeniden Yapılanma? Partisi?” başlıklı yazısında, AKP’nin 18 yıllık iktidarında yaşananları özetleyerek Erdoğan’ın sembolik olarak parti başkanlığı koltuğuna damadı Berat Albayrak’ı getirebileceği yorumunu yaptı.

Yetkin, “2021’de gidilmesi beklenen AK Parti Genel Kurulunda, o zamana kadar kalacaksa, Albayrak’ı sembolik parti başkanı yaparak ayrıca ‘partili cumhurbaşkanı’ yükünü bırakmış almak, hem de ekonomiyi daha güven duyulacak bir isme bırakmayı düşünebilir Erdoğan” değerlendirmesini yaptı.

Yetkin, şunları kaydetti:

“öte yandan bu durum aile işlerinin devlet işlerinden daha sonra parti işleriyle de iç içe geçmesi demek. Bu durumun AK Partide kendi siyasi tabanı olan İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, veya acilen askeri diplomasinin fiili icracısı Hulusi Akar’ı ne kadar ne değin hoşnut edeceğini kestirmek kolay yok.

veya mevcut yapıda Erdoğan, Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile nispeten sorunsuz çalışan Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u.

Fakat her halükârda AK Partinin 2021 kongresiyle bundan böyle siyasi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kişisel bağlılığa indirgeme ihtimali epeyce yüksek.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ‘parti devleti’ eleştirilerini tetiklemişti, adalet, kalkınma ve parti sorunları ortadayken gidilen 2021 AK Parti kongresi de ‘şahıs’ veya ‘lider partisi’ tartışmalarını tetikleyebilir.”

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu