Gündem

Erdoğan: Azerbaycan kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kaldı

Erdoğan, “Türkiye, tüm imkanları ve tüm kalbiyle arkadaş ve kardeş Azerbaycan’ın yanına olmayı sürdürecektir.” dedi.

Erdoğan: Azerbaycan kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kaldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde “Tarih, Siyaset ve Ülkelerarası İlişkiler Bakımından Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu”nda konuştu.

Erdoğan, “Dün Azerbaycan topraklarına saldırgan Ermenistan’ı bir defa daha kınıyorum. Türkiye, bütün imkanları ve bütün kalbiyle arkadaş ve kardeş Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdürecektir. Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle bölge yeniden barışa ve huzura kavuşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Bölgede Dağlık Karabağ’ın işgaliyle başlayan krize artık bir son verilmelidir. ‘Artık hesap vakti geldi’ diyen Azerbaycan, ister istemez kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kalmıştır. Yaşanan gelişmeler, bölgede nüfuz sahibi tüm ülkelere realist ve adil çözüm yöntemlerini devreye sokmaları konusunda bir fırsat tanımıştır.” diye konuştu.

Erdoğan, “Küresel siyasetin son birkaç aydır Akdeniz eksenli gelişmelerle şekillendiğini bildirmek yanlış bir tespit olmayacaktır.” ifadeleriyle devam etti.

Erdoğan’ın konuşmasının devamından bir takım satır başları:

* Türkiye bir Akdeniz ülkesidir. Burada tarih her tarafında olduğu gibi bugün de konuk değil ev sahibiyiz.

* Akdeniz’de yapılan her hamlenin, atılan her adımın ülkemizin güvenliğine, yargı ve menfaatlerine aracısız olarak etkisi bulunuyor.

* Osmanlı barışının yerini günümüzde petrol, doğal gaz ve fayda için insanlığın rafa kaldırıldığı barbar bir uyum aldı. Bir damla petrolü, bir gram altını oluk oluk akan insan kanından çok daha kıymetli gören emperyalist zihniyet, Akdeniz’i bir uzlaştırma ve uygarlık denizinden, kan ve gözyaşı deryasına dönüştürdü.

* Akdeniz’de Osmanlı medeniyetinin ve barışının mirasçısı bir halk müziği olarak bu coğrafyada refah ikliminin baştan tesis edilmesini istiyoruz. Akdeniz’deki sorunları birbirimizi dışlayarak değil bölgedeki bütün aktörleri aynı masa civarda buluşturarak çözebiliriz.

* Türkiye ve KKTC’nin içinde adil şekilde yer almadığı hiçbir denklemden Akdeniz barışı çıkmaz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu