Siyaset

Erdoğan: Suriye ya laf verildiği gibi temizlenir veya biz kendimiz gider yaparız

Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni’ne canlı yayın ile bağlanan Erdoğan yaptığı konuşmada, “Suriye ya bize söz verildiği şekilde temizlenir ya da bunu gider kendimiz yaparız. İdlib’de insanlık trajedisine hiçbir vakit müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Erdoğan: Suriye ya söz verildiği gibi temizlenir ya da biz kendimiz gider yaparız

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni’ne Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katılıyor.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şötle

►Bu eserlerin ülkemize ve şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Reyhanlı Barajı, Amik Ovası’nın taşkınlardan korunmasını ve sulanmasını sağlayacak manâlı bir yatırımdır. 585 bin dekar arazi çiftçilerimize gelir artışı sağlayacak ve 52 binden fazla kişiye ilave istihdam sağlayacaktır. Amik Ovası’nda yıkım riskinin de önüne geçilmiş olacaktır. Ortalama 7 baraja denk su toplama hacmi var. Geçen sene 175 bin dekarı etkileyen su baskınlarının alanı 25 bin dekara kadar düşmüştü. Amik Ovası afetlerle yok bereketiyle sembolleşen yere dönüşecektir.

►Suriye sınırımıza yakın bir yerde 1977 yılında hizmete alınan Tahtaköprü Barajı’nı 9 metre yükselttik. 453 bin dekara çıkarmış olduk. Bu projenin sulamada yıllık idareli faydası 350 milyon lira, enerji üretimindeki katkısı da 80 milyon liradır. Kapasite artışıyla birlikte 31 bin kişiye ek istihdam sağlanacaktır. Toplam sulama alanı büyüklüğü 1 milyon 50 bin dekarı buluyor. Sulama projesinin birincil kısmını yatırım programına aldık, en kısa sürede inşaasına da başlayacağız.

►Son 18 yılda bu çerçevede Hatay’a 3 milyar liraya yakın yatırımla 7 baraj, 3 gölet 13 sulandırma tesisi, 81 ıslah ve hem halen 2 baraj ve göletin, 15 sulandırma tesisi ve 5 çay ıslahının inşası sürüyor. Daha çok altyapılar yatırımları var. Halkımızla el ele gönül gönüle vererek Hatay’ı geliştirmeye kalkındırmaya devam edeceğiz.

►Türkiye dünyadaki kriz merkezlerinin tam göbeğinde yer almasına rağmen dimdik ayakta duruyor. Dün Konya’da kent hastanesinden yollara değin böylece çok eserin açılışını gerçekleştirdik.

►Sayısı eseri milletimizin hizmetine sunduk. Geçtiğimiz 18 yılın her günü milletimize hizmet sağladık. Ulaşımdan eğitime tarımdan sanayiye değin Cumhuriyet tarihinin tamamını 5’e 10’a katlayan yatırımları hayata geçirdik.

►Koronavirüs salgının etkisiyle bitmiş şekillenen küresel dünya düzeninde ülkemizin yargı ettiği yeri alması için gece gündüz çalışıyoruz.

►Hataylıların her birin şahsım adına şükranlarımı sunuyorum.

►Suriyeli kardeşlerimizin yalnız olmadığını da gösterdik. Tıpkı Balkanlar’da Kafkaslar’da Akdeniz’de olduğu gibi hudut hattımızda kararlılık sağlanana dek aktif şekilde yer almaya devam edeceğiz. Terör örgütlerine ses çıkarmayanlar bizi yolumuzdan döndürememiştir, döndüremeyecektir. Suriye ya bize söz verildiği şekilde temizlenir ya da bunu gider kendimiz yaparız. İdlib’de insanlık trajedisine hiçbir süre müsaade etmeyeceğiz.

►Bütün dünya bu noktaya gelene kadar bir kendi yolumuzda ilerlemekte kararlıyız.

►Geçmişte bunun acısını çok çektik. Siyasi gerilimlerin ülkemize ağır maliyetleri olmuştur. Milletimiz bu oyunu görmüş ve baştan karşılıklı hedefler civarda toplanmaya başlamıştır.

►Daha fazla başarılara birlikte koşacağız. Siyasi ve idareli alanda en dinç devlet olma hedefindeyiz.

►Maalesef ülkemizde kendi halkına ve devletine husumeti hayatının asıl gayesi haline getirmiş acayip bir kesim var.

►Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak herkesi kucaklamanın görevimiz olduğunu biliyoruz.

►Rahatsızlıklarını açıkça dile getiremedikleri için çamur atarak iftirayı ortaya saçarak sinsice saldırıyorlar. Bu ülke ve bu millete husumet besleyenleri rahatsız etmeyi sürdüreceğiz. Daha yapacak fazla yatırımımız hizmetimiz var. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmak için her alanda atacak daha çok adımımız var.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu