Teknoloji

Erkeklerdeki Y Kromozomu, Cinsiyeti Belirlemekten Fazlasını Yapıyor

Montréal Üniversitesi’nden profesör Christian Deschepper tarafından gerçekleştirilen ve Scientific Reports dergisinde yayımlanan bir yeni bir egzersiz, erkeklerde yer alan Y kromozomunun, cinsiyeti belirlemekten fazlasını yapıyor olduğunu ortaya çıkardı.

İnsanlarda 23 öbür kromozom çift vardır ve bunlardan biri de eşey kromozomlarıdır. Eşey kromozomları kadınlarda XX, erkeklerde ise XY şeklinde olduğundan erkekler, X kromozomundaki genleri kadınlarla paylaşmalarına karşın Y kromozomundaki genler sadece erkeklere bulunur. Şu ana dek Y kromozomundaki gen farkının sadece cinsiyet farkına yol açtığı biliniyordu.

xy kromozomları

Profesör Deschepper göre gerçekleştirilen araştırma, Y kromozomunun cinsiyeti belirlemenin ötesinde, erkeklerde yer alan hücrelerin kadınlarda yer alan hücrelerden bambaşka şekilde çalışmasına neden olduğunu ortaya koydu. 

Deschepper, söz konusu araştırma sonucunda elde edilen bilgilerin, üstünde çalışılması halinde bir takım hastalıkların niçin erkeklerde farklı, kadınlarda ayrı şekilde ortaya çıktığına ışık tutabileceğini belirtti.

kromozom

Profesör Deschepper, laf konusu çalışmada Y kromozomundaki iki geni etkisiz ayla getiren bir kalıtımsal manipülasyon gerçekleştirdi ve etkilenen beden mekanizmalarından bazılarının stres aşağı iskemi (yöresel kanlanma eksikliği) veya mekanik strese karşı savunma şeklini değiştirdiğini saptama etti.

Yeni çalışmada keşfedilen gözenekli olan işlevlerdeki farklılıklar, Y kromozomunda bulunan ayrı genlerin sahip olduğu ve şu belli başlı değin bütünüyle anlaşılamayan işlevsellikleri ortaya çıkarabilir. Zira çoğu hastalığın erkek ve kadınlardaki sonuçları öbür olabiliyor ve COVID-19’un erkeklerde kadınlara tarafından iki kat daha yüksek öldürme oranına sahip olması da bunun bir göstergesi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu