Gündem

Ermeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR’ları Sarp’a yöneldi, kuyruk arttı

GÜRCİSTAN’da, Ermeni köylerinden geçişi sırasında uluslararası nakliyecilik yapan Türk plakalı TIR‘lara yönelik saldırılar başlaması üstüne, Aktaş Hudut Kapısı kapatıldı, araçlar Artvin’deki Sarp Hudut Kapısı’na yöneldi. Yoğunluğun oluştuğu kapıda 15 kilometre TIR kuyruğu oluştu.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına karşın saldırılarının ardından Gürcistan‘a açılan Aktaş Hudut Kapısı’ndan ülkeye giren Türk plakalı TIR’lara karşın Ermeni köylerinde saldırılar başladı. TIR’ları taşlayanların, sürücüleri korkutma etmeye başladığı öne sürüldü. Bu gelişme üstüne Aktaş Sınır Kapısı kapatılınca TIR’lar, Artvin’deki Sarp Sınır Kapısı’na yöneldi. Yoğunluğun oluştuğu kapıda 15 kilometre TIR kuyruğu oluştu.

‘SARP’A YIĞILMA VAR’Gürcistan’a vermek için bekleyen TIR sürücüsü Recep Kılıçarslan, “2 gündür sırada bekliyorum, kaç gün daha bekleyeceğim bilmiyorum. Aktaş Sınır Kapısı’ndan geçen arkadaşlarımızın araçlarına bazı Ermeni köylerinde saldırılar oldu. O kapının kapanması ile tüm araçlar Sarp’a yöneldi. Burada yığılma var. 2 gündür sıradayım daha 5 kilometre gelemedim, kaç gün sürer siz düşünün” dedi.’TIR’LAR TAŞLANIYOR’TIR sürücüsü Selim Ekşi de “Arkadaşların anlattığına göre kapıyı geçtikten daha sonra Gürcistan’da Ermeni köyleri var, TIR’lar buralardan geçerken taşlanıyor. O kapı geçici olarak kapanınca acilen buraya yöneldik. Yığılma ondan dolayı oldu” diye konuştu.HTSO BAŞKANI AKYÜREK: İHRACAT YÜZDE 30 ARTTIHopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Ardahan’daki Aktaş Gümrük Kapısı’nın kapatılması sebebiyle Sarp’da yoğunluğun arttığını belirterek, “Gerçekten TIR kuyruğunu görünce mutlu oluyorum. İşimiz var, ihracatımız devam ediyor anlamına geliyor. Pandemi döneminde ihracatta ve lojistikte büyük bir artış var. Miktar zincirinin hükümet kararıyla kesilmemesi ihracatımızı Kafkasya, Türki Cumhuriyetler olmak üzere Rusya’ya dek önemli oranda artırmış bulunmaktadır. Bu sebeple TIR kuyruğu da oluşuyor. Gerçekte TIR kuyruğu meslek demektir. Biz TIR kuyruğu gördüğümüzde mutlu oluyoruz, ihracatta büyüme anlamına geliyor. Sarp Hudut Kapısından Türkiye’ye giriş çıkışlara baktığımız zaman jurnal 650 civarında Türkiye’ye TIR girişi var, 550 civarında da çıkış var. Pandemi öncesinde bu sayı 400- 450 civarındaydı. İhracatta birincil sıralarda ağırlıkta yapı malzemesi, dokuma ve yaş sebze meyve ihracatımız var. Pandeminin ağırlıklı olarak etkin olduğu nisan ayından bu döneme dek ancak zamanı bir önceki yılla değerlendirdiğimizde ihracat ve lojistikte yüzde 30 büyüme yaşandı” dedi.’GÜRCİSTAN, 8 JURNAL İZOLASYONU KALDIRMALI’

Gürcistan Hükümetinin Türk vatandaşlarının ülkeye girişinde uyguladığı 8 jurnal izolasyon uygulamasını kaldırması gerektiğini ifade eden Akyürek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak 7 Eylül itibari ile Sarp Sınır Kapısı’ndan tek yanlı olarak kapıyı açtık. Ülkemizden ziyafet bölge tüm Gürcü vatandaşlarımız kapımıza geldiğinde kendilerine bir test uygulamasıyla ülkemize girişini hür yaptık. Oysa Gürcistan halen bugün daha önemli meslek insanlarını orada meslek yerleri, şirketleri deha olsa bile geçişlerine davetiye usulü izin veriyor ve antre yapan vatandaşlarımızı 8 gün bir otelde izole ediyor, dışarı çıkmasına müsade vermiyor. Ancak Avrupa’dan gelen 12 ülke vatandaşına hiçbir test yapmadan sokağa bırakıyor. Komşu ilişkileri açısından bu duruma üzüntümüzü her platformda dile getiriyoruz” diye konuştu.

Ermeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR'ları Sarp'a yöneldi, kuyruk arttıErmeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR'ları Sarp'a yöneldi, kuyruk arttıErmeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR'ları Sarp'a yöneldi, kuyruk arttıErmeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR'ları Sarp'a yöneldi, kuyruk arttıErmeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR'ları Sarp'a yöneldi, kuyruk arttıErmeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR'ları Sarp'a yöneldi, kuyruk arttıErmeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR'ları Sarp'a yöneldi, kuyruk arttıErmeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR'ları Sarp'a yöneldi, kuyruk arttıErmeni köylerinde saldırıya uğrayan Türk TIR'ları Sarp'a yöneldi, kuyruk arttı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Özlem ERBAŞ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu