Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Dağlık Karabağ konusunda taviz vermeye hazırız

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunda imtiyaz vermeye hazır olduklarını söyledi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Dağlık Karabağ konusunda taviz vermeye hazırız

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunda tavizde bulunmaya hazırlanmış olduklarını, ama bunun için Azerbaycan’ın da tavizlerde bulunması gerektiğini belirtti.

Paşinyan, Sputnik’in Telegram kanalına yaptığı açıklamada “İhtilafların çözümü müşterek tavizler temelinde gerçekleştirilmeli. Ermenistan, Azerbaycan’ın da hazırlanmış olduğu tavizlere hazırlanmış” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile telefon görüşmesinde silahlı eylemlere son verilmesi gerektiğini ifade etmişti.

LAVROV VE ZARİF DAĞLIK KARABAĞ’I GÖRÜŞTÜ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İranlı mevkidaşı Cevad Kibar ile telefonda gerilim bölgesinde yaşananları ele aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı göre görüşmeye dair yapılan açıklamada Moskova ve Tahran’ın Dağlık Karabağ bölgesinde gerilimin en yüksek noktaya ulaşmasından nedeniyle kaygılarını dile getirdiği açıklama edildi.

Suriye ve Libya’dan savaş bölgesine yasa dışı gruplara aza militanların sevk edildiğine dair iddiaların da Lavrov ve Zarif tarafından görüşüldüğü belirtilirken her iki tarafın da böyle bir adımı güvenli olmayan bir adım olarak gördüğü ve tek çözümün ‘ön koşulsuz olarak diplomasi’ olduğu yönünde aksan yapıldığı belirtildi.

Açıklamada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının çağrısını hatırlatarak Trump, Putin ve Macron’un müşterek çağrısı çerçevesinde barışın en erken tesisine karşın çabalara uyarı çektiği aktarıldı. Tarafların Dağlık Karabağ konusunda daha çok istişarelerde bulunması konusunda anlaşmaya varılmış olduğu açıklama edildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu