DünyaGündem

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Putin’i aradı

Kremlin’den yapılan açıklamada, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Rusya lideri Putin’i aradığını, görüşmede Dağlık Karabağ’da çabucak tırmanan gerilimin ele alındığı bildirildi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Putin'i aradı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’i arayarak Dağlık Karabağ sorununu konuştu.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Rusya lideri Putin’i aradığını, görüşmede Dağlık Karabağ’da hızla tırmanan gerilimin ele alındığı bildirildi.

Sputnik’in haberine kadar Rusya lideri Vladimir Putin’in Dağlık Karabağ’da geniş çaplı çatışmaların yeniden başlamasından nedeniyle duyduğu endişeyi dile getirdiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Rus tarafı, geniş çaplı silahlı çatışmaların her tarafta başlamasıyla ilgili duyduğu ciddi endişeleri dile getirdi.”

Açıklamada keza tarafların Dağlık Karabağ’da gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için her türlü çabayı göstermenin önemine şive yaptıkları vurgulandı: “Gerginliğin daha da tırmanmasını durdurmak için gerekli tüm çabayı göstermenin önemine aksan yapıldığı ve en önemlisi, çatışmaların durdurulması gerektiği kaydedildi.”

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun bu sabahleyin cephe hattı baştan başa geniş ayrıntılı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı bildirilmişti. Açıklamada, Azerbaycan ordusu komutanlığının da sivil halkın güvenliğini temin etmek için tüm cephe her tarafında bir aleyhinde atak başlatmaya karar verdiği açıklama edilmişti. Ermenistan ise saldırının Azerbaycan kadar başlatıldığını duyurmuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu