Gündem

Ermenistan, Karabağ’daki sivil yerleşim yerlerine Tochka-U balistik füzeleriyle saldırıyor

Dağlık Karabağ’da Ermenistan’ın Tochka-U kısa menzilli balistik füze fırlatması görüntülendi. Ermenistan daha önce bu iddiaları reddediyordu. Azerbaycan sivil ikâmetgâh yerlerine yönelik saldırılarında, kullanılan balistik füzeler; nükleer, kimyasal, biyolojik başlık taşıyabilen uzun menzilli güdümlü veya güdümsüz olabiliyor.

Ermenistan, görüntülerin yayınlanmasının arkasında gelen milletlerarası tepkiler üzerine yayından kaldırıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, daha önce yaptığı açıklamada Ermenilerin işgal altında tuttuğu Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusuna karşı strateji balistik füze kullandığını duyurmuştu. Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamada, “Daha önce, Ermeni Silahlı Kuvvetleri Tochka-U taktik füze sistemini kullandı. Füzelerden üçü, düşman askeri teçhizatının eski ve kalitesizliği sebebiyle patlamadı” ifadeleri kullanılmıştı.

TEPKİLER ÜZERİNE GÖRÜNTÜLERİ SİLDİLER

Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırılarında da Tochka-U tipi balistik füze kullandığı ifade edildi. O anlara ait görüntüler, Ermenistan ordusuna ait Telegram hesabından yayınlanmasının ardından gelen uluslararası tepkiler üstüne yayından kaldırıldı.

BALİSTİK FÜZE NEDİR?

Balistik füze, nükleer, kimyasal, biyoloji ile ilgili başlık taşıyabilen uzun menzilli güdümlü ya da güdümsüz füzedir. Bu füzeler tek bir nükleer başlık taşıyabilecekleri gibi, birdenbire fazla başlık taşıyarak bu başlıkları ayrı hedeflere yollayabilirler.

Ermenistan, Karabağ'daki sivil yerleşim yerlerine Tochka-U balistik füzeleriyle saldırıyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu